Yerli katkı marka ve yazılımda

Teknolojik ürünlerde yerli katkı payının artması için çalıştıklarını belirten TELPA Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, “Yerli marka olma ve Türk mühendislerin yazılıma katkı dışında yerli katkı yok. Burada montaj konusunda bir çalışmamız var. Devletin buna katkısı var.” dedi.

TELPA Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, şirket olarak yeni bir strateji belirlediklerini belirterek, “Bir tek ürünle piyasaya çıkma ve yalınlık kararı aldık. Akıllı telefon pazarında sadece General Mobile markasıyla yola çıktık. Bir çok eleştiri aldık. Ama bir tek modelle inanılmaz bir başarı öyküsü yarattık. Bugün Discovery Türkiye’de pazar lideri.” dedi.

HIZLI KARAR VERMEK ÖNEMLİ

Şirketin yeni ürünü General Mobile Elite’in tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Yaman, “Tüm şirketler, hepimiz aynı parçaları kullanıyoruz. Ürün fiyatları arasında ise iki kat fark var. Bu fiyat farkı olarak ürüne yansıyor. Bu fiyat farkları bilgisayar sektöründe de olduğu gibi gelecekte olmayacak.” şeklinde konuştu. Ürünleri ekonomik fiyatla pazara sunabilmek için neler yaptıklarına ilişkin bir soru üzerine Yaman, “Bizim gibi küçük, dinamik, karar vericilerin sürecin içinde olduğu şirketler hızlı karar verebiliyor.” ifadelerini kullandı.

AYDA 210 BİN SATIŞ

Satış rakamlarına ilişkin bir soru üzerine Yaman, araştırma şirketi GFK verilerine göre General Mobile akıllı telefonların aylık 150-160 bin arasında daha az satış raporladığını belirterek şunları söyledi: “Aylık ithalatımız 210 bin. Aradaki fark ne oluyor. Ürün geldiği gün depomuzda bitmiş oluyor. Depomuzda uzun süre ürün bekletirsek maliyetimize yansır. Bütün detaylar fiyat stratejisiyle bağlantılı. Bu adetin üzerine çıkmayı da düşünmüyoruz.”

MARKA VE YAZILIMDA YERLİ KATKI

General Mobile’ın pazara sunduğu ürünlerde yerlilik payının ne kadar olduğuna ilişkin bir soru üzerine Yaman, “Bunu söylemek istemezdim ama, yerli marka olma ve Türk mühendislerin yazılıma katkı dışında yerli katkı yok. Burada montaj konusunda bir çalışmamız var. Önümüzdeki toplantılarımızda detay verebiliriz. Devletin buna katkısı var.” dedi.

İKİ FARKLI MODELLE PAZARDA

GeneralMobileElite

General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, ise General Mobile Elite adlı yeni ürünle ilgili bilgi verdi. Gölcü, Elite adlı yeni ürünün tüketiciden gelen talepler doğrultusunda belirlendiğini ve iki modelle pazara sunulacağını açıkladı. Gölcü’nün verdiği bilgiye göre, 2 GB RAM 16 GB depolama alanı bulunan model 999 TL, 3 GB RAM 32 GB depolama alanı bulunan ürün ise 1299 TL’den satışa sunulacak. Ürünlerde bunların dışındaki teknik özellikler aynı olacak: 2.2 GHz Quad Core Qualcomm Snapdragon 800 işlemci, 5.5 inç ekran, 16 MP arka, 8MP ön kamera, Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemi.

İKİ YENİ TABLET GELİYOR

Fatih projesi kapsamında okullara dağıtılan tabletlerin de üreticisi olan General Mobile, önümüzdeki günlerde yeni tablet modellerini de tanılacak. Şirketin genel müdürü Gölcü, “Yerli üretim ve yeni bir tablet konusunda yakın zamanda bilgilendirmemiz olacak.. 8 ve 10 inç iki ürünümüz olacak.” dedi.

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993’te başladı. Çeşitli yayınlarda teknoloji editörü olarak görev yaptı, TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları tarafından yayımlanan İnternet adlı bir kitabı var. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen Sürekli Basın Kartı sahibi. Türkiye’de teknoloji medyasının en büyük sivil toplum örgütü olan Bilişim Medyası Derneği üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir