Yerli otomobilin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli otomobil şirketinin CEO’sunun Alman Bosch’tan transfer edilen Mehmet Gürcan Karakaş olduğunu açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz 2021’de elektrikli ve akıllı sürüşü olan bu otomobili üreteceğiz. Ne yaptık? Ben ‘5 tane babayiğit’ dedim, 5 tane babayiğit çıktı ve bir konsorsiyum oluşturdular. Oluşturdukları bu konsorsiyumla beraber adımı attık. Şimdi başına da Mehmet Gürcan Karakaş diye bir arkadaşımızı Bosch’tan transfer ettik. Bu arkadaşımızla beraber inşallah bu süreci başlatacağız” şeklinde konuştu.

Mehmet Gürcan Karakaş kimdir?

1965 yılında dünyaya gelen Karakaş, İlköğretim, Orta ve Lise eğitimini Almanya’da tamamladı. ODTÜ Makina Mühendisliği bölümü mezunu. Karakaş, aslen Antalya Aksekili.

Üniversiteden mezun olduğunun ertesi günü ASELSAN’da mühendis olarak iş hayatına başlayan Karakaş, 1990 yılından bu yana dünyanın en büyük otomotiv tedarik ve teknoloji şirketi Bosch’ta görev yapıyordu.

Uzun yıllar Alman Bosch’ta görev yaptı

Uzun yıllar Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Genel Müdürlük görevini sürdüren Karakaş 2007 yılında Alman markası Bosch’un, Almanya merkezinde Automotive Aftermarket İşkolu’nun kıdemli başkan yardımcılığı görevine atandı.

Karakaş, Bosch Almanya’da grubun kıdemli başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu. Karakaş, 1991-1992 yılları arasında Almanya Feuerbach’ta dizel püskürtme sistemleri ürün geliştirme mühendisi olarak çalıştı.

Karakaş, 1995 yılında Bursa’da teknik aplikasyon projelerinden sorumlu kısım müdürü oldu ve 1996-1997 yılları arasında Almanya Bühlertal’da enerji ve karoseri sistemleri üzerine Japon ve İskandinav müşterilerden sorumlu proje müdürü olarak görev aldı.

Almanya’da en iyi 100 yöneticiden biri seçildi

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, 2011 yılında Karakaş’ı Almanya’nın en tepesindeki 30 şirketi yönetmeye aday 100 kişiden biri olarak seçmişti.

İlginizi çekebilir:  Toyota, Bir Kez Daha Dünyanın En Değerli Otomotiv Markası Oldu

Gazetede Karakaş’ın Bosch firmasında ve Bosch’un son yıllarda artan başarısında çok önemli bir role sahip olduğu yazıldı.

53 yaşındaki Karakaş’ın Bosch Grubu içinde şirketin üçüncü kademe yöneticileri arasına yükselen ilk yabancı kökenli kişi olduğu da belirtilmişti.

1 Eylül’de göreve başlayacak

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kuruluşu 31 Mayıs’ta tamamlandı.

Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu’nun payları yüzde 19’ar, TOBB’un payı yüzde 5 oldu.

Yerli otomobil şirketinin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, 1 Eylül itibarıyla göreve başlayacak.

Tasarım süreci başlayan projede, ilk prototip, 2019’da hazır olacak.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir