iPhone - cep

Yurtdışından cep getirme süresi 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı

Yurtdışından satın alınan cep telefonlarını pasaporta işleterek kullanıma açtırma süresi 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı.

Buna göre yurtdışından Türkiye’ye ancak üç yılda bir telefon getirerek, pasaporta işletme ve Türkiye’de kullanmak mümkün olabilecek.

Hükümet daha önce aldığı bir kararla yurtdışından getirilerek pasaportlara işletilen cep telefonlar için ödenen harçları da arttırmıştı.

Söz konusu uygulamayla ilgili değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Mevcut uygulama kapsamında yurtdışından satın alınarak Türkiye’de kullanılmaya başlanılan bir telefonun e-devlet kapısı üzerinden ilgili harçları yatırarak 120 gün içerisinde kayıt ettirilmesi gerekiyor.

Pasaportuna kayıt yaptıracak olan kişinin de Türkiye’ye girdiği tarihten itibaren 60 gün içerisinde bu işlemi yaptırması gerekiyor.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, daha önce 170 TL olan harç bedeli alınan kararla önce 500 TL’ye kısa bir süre önce de 618 TL’ye çıkarılmıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir