Zuckerberg’in Çin gezisi alay konusu oldu

Çin’de bazı sosyal medya kullanıcıları, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in ülkeyi ziyaretinin medyada yansıtılış şekliyle dalga geçti.

Mark Zuckerberg’in gezisini ülkenin popüler sosyal medya platformu Sina Weibo’da yorumlayan Çinlilerin çoğu, Facebook’un kurucusunun bazı görüntülerini manidar buldu.

Zuckerberg başkent Pekin’in kalbi Tiananmen Meydanı’nda ve Çin Seddi’ni ziyaret ederken görüntülenmiş, ülkenin propaganda yetkilisi Lin Yunşuan’la da bir araya gelmişti.

Çinli sosyal medya kullancıları, Facebook’un ülkede kullanımının yasak olduğuna dikkat çekti.

Bazı sosyal medya kullanıcıları da Zuckerberg in 2014 yılında “Çin rüyasından” bahsettiğine ve Çin lideri Şi Jinping’in “Çin’in yönetimi” adlı kitabını övdüğünü hatırlattı.

Çin Komünist Partisi, Zuckerberg’in kitapla çekilmiş bir fotoğrafını propoganda posterlerinde kullanmıştı. Geziyi yorumlayan Sina Weibo, “Facebook bu kez Çin pazarına başarıyla girecek mi?” diye sordu.

BBC’nin haberine göre, Sina Weibo’nun 49 milyondan fazla kullanıcısı var. Şirketin hisselerinin yüzde 31,4’ü de elektronik ticaret devi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’ya ait.

Zuckerberg’in Çin gezisi sırasında Jack Ma’yla da görüştüğü biliniyor. Mark Zuckerberg’in eşi Priscilla Chan ise Çinli. Çiftin Max isimli kızları da Ağustos ayında dünyaya gelmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir