Çin: İnternet kesintisiyle ilgimiz yok

Çin, Kuzey Kore’de internetin yaklaşık 10 saat kesilmesinde ABD ile birlikte parmağı olduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, “Son zamanlarda, birçok haberde ‘Çin olabilir’, ‘Çin olduğu tahmin ediliyor’ gibi ifadeler kullanıldı. Varsayımlarla dolu ve hiçbir gerçekçi temele dayanmayan bu tip spekülatif haberlerin güvenilir olmadığını düşünüyorum. Bu tip haberler çok sorumsuzca, profesyonellikten uzak ve yanıltıcıdır” dedi.

Kuzey Kore’nin tek internet sağlayıcısı Çin. Siber güvenlik şirketi Dyn Research, Kuzey Kore’de bu sabahtan itibaren yeniden kısmen internete girilebildiğini duyurdu. ABD’den ise henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Amerikan Sony Pictures şirketinin, yapımcısı olduğu ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a suikastı konu alan The Interview (Röportaj) filminin gösterimini kaldırması ABD-Kuzey Kore ilişkilerinde gerginliğin artmasına neden olmuştu.

Şirket kararına gerekçe olarak, sinema salonlarının siber saldırıya uğramasını ve tehdit edilmesini göstermişti.

BBC’nin haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama, siber saldırıların ardında Kuzey Kore’nin olduğuna inandıklarını belirtmiş ve bu saldırılara ‘uygun, orantılı bir yanıt verileceğini’ söylemişti.

Kuzey Kore ise filme yönelik saldırı ve tehditlerin ardında olduğu yönündeki iddiaları reddediyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın