İklim Değişikliği Zirvesi anlık olarak COP21Live’da

Ülkemizde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin dönem başkanlığında organize edilen G20 Zirvesi sırasında dijital ve sosyal medyada geliştirdikleri yeni yayıncılık modeli ile uluslararası arenada adından söz ettiren G20Live.com ekibi tekrar iş başında.

COP21 anlık olarak izlenebilir

Paris’te başlayan Dünya İklim Değişikliği Zirvesi’ne yönelik hazırladıkları COP21Live projesi, sosyal medya analizi, Twitter, Facebook ve Instagram’da anlık ve canlı raporlama olanakları sunuyor. COP21’e katılacak 147 dünya liderinin 182’si Twitter’da olmak üzere 300’e yakın sosyal medya hesabından paylaşımları ve aldıkları yorumları anlık olarak COP21Live web sayfası ve sosyal medya hesaplarından takip etmek mümkün.

Gerçek zamanlı grafik, lokasyon bazlı Twitter haritası

COP21Live.com, dünya liderlerinin sosyal medya hesaplarının 28 kategoride sıralamasını takipçilerine sunarken, COP21 ile ilgili 30 sosyal medya etiketinin sosyal mecralardaki paylaşımlarını saniyelik gösteren bir grafik ile gerçek zamanlı jeo-lokasyon yöntemiyle hazırlanmış Twitter haritasına erişimi sağlıyor.

COP21 Zirvesi, dünya tarihinin en önemli toplantılarından birisi olarak gösteriliyor. Toplantıya katılacak 147 dünya lideri bugün sırayla COP21’de konuşacak. #COP21 ana etiketi üzerinden yapılan sosyal medya konuşmaların zirve sırasında devlet ve hükümet başkanları düzeyine kadar yayılması bekleniyor. Böylelikle zirve hakkında gerçekleşecek konuşmanın boyutları ve hacmi küresel boyutlara ulaşacak.

İnteraktif dünya haritası, karşılaştırmalı lider analizi

COP21Live.com, anlık konuşmaların istatistiklerinin saniye bazında gösterildiği derinlemesine istatistik grafiği, COP21 ile ilgili anlık paylaşım yapılan yerleri gösteren interaktif dünya haritası, COP21 İklim Değişikliği Zirvesi ile ilgili 147 lidere ait 300’e yakın hesabın performansını 28 kategoride sorgulayan interaktif tablo, liderlerin karşılaştırmalı sosyal medya analizleri ile dijital diplomasi alanında dünyanın önemli isimlerinden sadece siteye özel yazı ve analizlerini barındıran blog bulunuyor.

Sitede saniyelik tweet grafiği, şimdiye kadar COP21 ile ilgili paylaşılmış tüm twitlerin sayısı, gün içinde yayınlanan tweetlerin sayısı gibi onlarca bilgiye ulaşılabiliyor. COP21Live özel haberleri, dijital diplomasi alanında dünyanın önemli kişilerinin yazdığı bloglar ve liderlerin sosyal medya kullanım istatistikleriyle farklı alanlardaki karşılaştırılması yer alıyor.

Sosyal Medya Duvarı ile COP21’i anlık izleyebilirsiniz

Sitede ayrıca #COP21 gündemini oluşturan tüm anahtar kelimeler ve hashtaglerin takibi, #COP21 etiketiyle ilgili Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Vine gibi platformlardan gönderilen her paylaşımın gösterildiği sosyal medya duvarı mevcut.

COP21Live.com Direktörü Gökhan Yücel, dijital diplomasi alanında ses getirmeye devam ettiklerini söylerken, şöyle konuştu: “Günümüzde birçok sektörde ve iş kolunda dijitalleşme sürmektedir. Teknoloji, sosyal medya, büyük veri, siber dünya gibi başlıklar sıklıkla gündemimize gelmektedir. Yayıncılık ve medyadaki, pazarlama ve ticaretteki teknolojik yeniliklere bakmak yeterli. Sosyal medya ise artık hayatlarımızın her alanında ayrılmaz bir parçası. Facebook, Instagram, Vine, Periscope ve Twitter’da kullanıcı sayımız ve bunun nüfusa oranı bakımından dünya lideriyiz. Bu arada en geleneksel meslekler dahi, örneğin diplomasi, siyaset, uluslararası ilişkiler dijital gelişmelerden nasibini almaktadır ve bu hızlı değişime kayıtsız kalmamaktadır.

Son yılların popüler tabirini kullanmak gerekirse artık dijital diplomasi, diplomasi için bir lüks değil, tam tersine ayrılmaz bir parçasıdır. Hem G20Live.com hem de COP21Live.com projelerinin ortak sloganından da anlaşılacağı gibi “Digital, Diplomacy, Engagement, Influence”; dijital, diplomasi, etkileşim ve etki kavramlarına yoğunlaşarak, COP21 Zirvesi’nin gündem maddelerinin dijital ve sosyal medya mecralarındaki konuşulmaları hakkında meraklı olan herkesi bilgilendirmek amacını taşımaktadır. Bu bilgiler sosyal medya hesaplarımızdan anlık olarak paylaşılmaktadır.

Kısaca bu projede gelecek trendlerini de uyguluyoruz. Büyük veri, veri görselleştirme, semantik ve metrik analiz, sosyal ağ analizi… Bu başlıkların tümü COP21Live.com’da bulmak mümkün.

Sitemiz ise, küresel çapta gerçekleşen dünyanın resmi en önemli organizasyonlarından biri esnasında yayın yapan türünün ilk örneğidir. Sitemizde gündem maddelerine dair tüm hahtagler (etiketler) takip edilmektedir. Sosyal medyadaki bu konuşma başlıklarına doğrudan linkler verilmektedir. Zirveye katılan 147 ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının, sosyal medya karneleri ile dijital ve sosyal medyaya ait 28 başlıkta liderlerin sıralamalarını veren tablomuz bulunmaktadır. Dünyada son 24 saat içinde atılan tweetlerin dünya haritası üzerinde görselleştirilmesini gerçek zamanlı vermekteyiz ki bu dünyada çok az ekibin başarabildiği bir iştir. Social Feed sayfamızda COP21 ile ilgili tüm sosyal medya içeriği canlı olarak görülebilir. Blog yazarlarımız konunun dünyaca ünlü isimleri.

Kısaca niçin COP21Live denecek olunursa dijital ve sosyal medyadaki konuşmanın önemli bir bölümünü canlı olarak hem ana sayfamızdan içerik olarak, hem grafik/veri şeklinde hem de dünya üzerinde nerelerde etkin olarak sürdüğü konusunda jeolokasyon mantığıyla hazırlanan görselleştirmede görmek mümkün. Tüm bunlar aynı zamanda canlı olarak sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip edilebilir.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir