Powehi

Kara delik sosyal medyanın en çok konuştukları arasında girdi

Bilim insanlarının büyük bir heyecanla karşıladığı ilk kara delik fotoğrafı, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de olay oldu. Bilim dünyasında adeta çığır açan fotoğraf, Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının gündemine yerleşti.

Bu gerçekten yola çıkan dijital pazarlama teknoloji ve servis sağlayıcısı Related Digital’in çatısı altında yer alan sosyal medya ve internet analiz şirketi Semanticum, sosyal medya verileri üzerinden yaptığı analizle kara deliğe ait bu ilk fotoğrafın Türkiye’de ne kadar konuşulduğunu araştırdı.

Araştırmaya göre kara delik ile ilgili içeriklere 486.9 milyon kişi erişim sağlarken, astrofizik tarihinde bir ilke imza atan fotoğraf 717.1 milyon kez görüntülendi. 165.5 milyon sosyal medya kullanıcısı, ilk kez paylaşılan kara delik fotoğrafı hakkında 173.7 bin tweet attı.

Bilim dünyası, geçtiğimiz günlerde “çığır açıcı” bir buluşu tüm dünyaya servis etti. Bu kapsamda Uluslararası Olay Ufku Teleskobu projesi kapsamında bir araya gelen bilim insanları, Dünya’ya 53 milyon ışık yılı mesafedeki Başak (Virgo) takım yıldızındaki M87 Galaksisi’nin merkezindeki süper masif kara deliğin fotoğrafını yayımladı. Fotoğrafta kara deliğin “olay ufku” olarak adlandırılan, kütle çekiminin en güçlü olduğu eşik bölgesi görülebildi.

Bu çığır açıcı buluş ile çok sayıda bilim insanın kariyeri boyunca merakla araştırdığı, bir türlü görme fırsatına erişemediği kara delik artık fotoğraflanmış oldu. Söz konusu fotoğraf, tüm dünyada en çok konuşulan konular arasına girdi ve adeta sosyal medyada olay oldu. Türkiye’deki Twitter kullanıcıları da kara deliğin çekimine kapıldı ve söz konusu fotoğraf en çok konuşulan konular arasına girdi.

İşte bu noktadan hareket eden dijital pazarlama teknoloji ve servis sağlayıcısı Related Digital’in çatısı altında yer alan sosyal medya ve internet analiz şirketi Semanticum, sosyal medya verileri üzerinden kapsamlı bir araştırmaya imza attı.

Twitter üzerinden yapılan araştırmaya göre kara deliğe ait fotoğrafa 486.9 milyon erişim sağlandı. Tarihi fotoğraf 717.1 milyon kez görüntülendi. 165.5 milyon sosyal medya kullanıcısı, ilk kez paylaşılan kara delik fotoğrafı hakkında 173.7 bin tweet attı.

Fotoğraf konusunda en çok erkekler konuştu!

Araştırmanın verilerine göre kara delik hakkında en çok konuşan şehir yüzde 44 ile İstanbul olurken, onu yüzde 13.6 ile İzmir, yüzde 10.6 ile de Ankara takip etti. Ayrıca sosyal medyada fotoğraf hakkında en çok erkekler konuştu. Bu kapsamda fotoğraf konusunda sosyal medyada paylaşımda bulunanların yüzde 65.4’ünü erkekler, yüzde 34.6’sını da kadınlar oluşturdu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir