1 milyon 300 bin kişi ‘Güvenli İnternet’i seçti

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tarafından çocukların ve gençlerin İnternet dünyasındaki zararlı içeriklerden korunması ve İnterneti daha güvenli bir şekilde kullanabilmelerine imkân sağlanması amacıyla 22 Kasım 2011’de başlatılan Güvenli İnternet Hizmeti uygulaması bir yılını doldurdu.

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Güvenli İnternet Hizmetinin, İnternet servis sağlayıcıları tarafından kullanıcıların tercihine sunulan ücretsiz, talebe bağlı ve alternatif bir hizmet olduğunu hatırlatarak bu hizmetten yararlanan bireysel abonelerin sayısının bir yıl içinde 1 milyon 300 bini aştığını söyledi.

Güvenli İnternetin bireysel kullanıcıların yanı sıra, ticari işletmeler ve kurumlar tarafından da tercih edildiğini belirten Acarer, “İnternet üzerinden daha güvenli bir şekilde alışveriş yapılmasına imkân sağladığı için ailelerin ve bireysel kullanıcıların yanı sıra çok sayıda ticari işletme de kurumsal olarak bu uygulamadan faydalanmaya başladı.” dedi. Acarer, ticari işletmelerden gelen talepler doğrultusunda başlatılan kurumsal abonelik uygulaması kapsamında 55 bin kuruluşun Güvenli İnternet Hizmetine abone olduğunu açıkladı.

BTK Başkanı Acarer, Güvenli İnternet Hizmetinin hiçbir zorunluluk ve kısıtlama olmadan tümüyle İnternet kullanıcılarının tercihine bağlı olarak sunulduğunu ve bu hizmeti almak istemeyenlerin mevcut internetlerini kullanmaya devam ettiklerini vurgulayarak şu bilgileri verdi:

“Güvenli İnternet Hizmetine, abone olunan işletmenin İnternet sitesi üzerinden, çağrı merkezi aracılığıyla veya kısa mesaj (SMS) yoluyla kolay bir şekilde geçilebiliyor. Kullanıcılar, isteklerine göre “Çocuk” ve “Aile” Profillerinden birini tercih edebildikleri gibi diledikleri an profil değiştirebiliyor veya Güvenli İnternetten çıkabiliyorlar. Bu uygulamaya geçmek için bilgisayara herhangi bir program indirmek gerekmediği gibi İnternet hızında da bir yavaşlama meydana gelmiyor.”

Dr. Tayfun Acarer’in verdiği bilgilere göre Çocuk ve Aile Profilleri, internet kullanıcılarının talep ve ihtiyaçlarına göre aralarında psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir kurul tarafından belirleniyor. Çocuk Profili, içeriği uzmanlarca belirlenen kriterlere uygun sitelerden oluşuyor. Aile Profilinde ise Çocuk Profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişilebiliyor. Aile Profili, oyun sitelerini, sohbet sitelerini ve sosyal medya sitelerini ayrı ayrı veya birlikte seçme imkânı sunuyor.

İlginizi çekebilir:  Toprağa USB bellek gömerek haberleştiler

Uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve kanunlar çerçevesinde hazırlanan Güvenli İnternet profillerinde; kumar, uyuşturucu, terör, şiddet içerikli görüntüler, sağlık için tehlikeli madde temini, çocukların cinsel istismarı, fuhuş, müstehcenlik, dolandırıcılık ve zararlı yazılım gibi içerikleri barındıran web siteleri bulunmadığı için kullanıcılar güvenli bir şekilde İnternetten yararlanabiliyor. Güvenli İnternet Hizmeti ile ilgili gerekli bilgilere İnternetten “www.guvenlinet.org.tr” adresinden ulaşılabiliyor.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir