12. eTürkiye Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “Kişisel Verilerin Korunması Hakkındaki Kanun Tasarısı’nın yasalaşma sürecine girmesinden çok büyük bir memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve TBV tarafından, Vodafone ana sponsorluğunda düzenlenen “12. eTürkiye (eTR) Ödülleri”, TBMM Tören Salonu’nda törenle sahiplerine verildi.

Finalist projelerin tanıtılmasının ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren TBV Yönetim Kurulu Başkanı Eczacıbaşı, 2014’te Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi tarafından hazırlanan e-Devlet Göstergesi’nde Türkiye’nin puanının, 2013 yılına göre artarak 193 ülke arasında 71. sıraya çıktığını bildirdi.

Eczacıbaşı, hükümetin, 2015-2019 arasını kapsayacak Ulusal e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı hazırlama kararını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarının altını çizerek, stratejinin hazırlanması sırasında tecrübelerini paylaşmak konusunda da kıvanç duyacaklarını ifade etti.

Siber saldırı ve organize veri hırsızlığının sürekli bir tehdit olduğuna dikkati çeken Eczacıbaşı, Türkiye’nin, bilişim güvenliği sorunu yaşayan 27 ülke içinde 12’inci, virüs bulaşan internet kullanıcıları bakımından 7’nci ve asıl önemlisi, siber saldırılara kaynaklık eden ülkeler arasında 3’üncü sırada olduğunu bildirdi.

Bu durumun, kişisel verilerin korunmasının ne kadar hassas ve önemli olduğunu gösterdiğini vurgulayan Eczacıbaşı, “Kişisel Verilerin Korunması Hakkındaki Kanun Tasarısı’nın Yüce Meclisimiz’de yasalaşma sürecine girmesinden çok büyük bir memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isterim. Bu tasarının, Avrupa Birliği normlarına uygun olarak hukuk dünyamıza kazandırılmasını destekliyoruz” diye konuştu.

Eczacıbaşı, Kişisel Verilerin Korunması Kurulu’nun AB’deki muadillerine uygun olarak bağımsız bir yapıda teşkilatlanmasının önemli olduğunu ifade ederek, “Bu tasarı, sözünü ettiğim ölçütler çerçevesinde yasalaştığı takdirde, ülkemizin teknoloji yoğun alanlarda gelişmesinin önündeki bir engel de ortadan kalmış olacak” dedi.

G7 hükümetlerinin, kamu verisini vatandaşla paylaşmak gerektiğine karar verdiğine işaret eden Eczacıbaşı, kapalı olan kamu verisinin açılması gerektiğini bildirdi.

“Türkiye dijital evreni, 2020’de 284 eksabayta ulaşacak”

Eczacıbaşı, artık dünya ekonomisinin, veri temelli ekonomi ekseninde geliştiğini dile getirerek, her bir ekonomik faaliyetin arkasında bir veri işleme sürecinin yattığına dikkati çekti.

Bu verileri değerlendirmenin bugün dünyanın en önemli meslek dallarından biri haline geldiğini ifade eden Eczacıbaşı, şöyle konuştu:

“Buradan hareketle, veriyi işlemek, özellikle devletin elindeki verilerin özel sektör tarafından belli kurallar çerçevesinde işlenmesi anlamına gelen ‘Açık Veri’ kavramının hayata geçirilmesini sağlamak ve bununla ilgili düzenlemeler yapmak, ülkemiz ekonomisinin çağın trendlerini yakalaması ve küresel rekabette daha önemli bir noktaya gelmesi açısından çok büyük önem arz ediyor. Bugün veri artık ayakkabı ökçesinden meşrubat şişesine, kapı kilidinden kalp piline, otomobil göstergesinden uydu paneline kadar akla gelen, gelmeyen her yerden, her noktadan akmaya başladı. Türkiye’de M2M (Mobile to mobile) abone sayısı 2,5 milyona yaklaştı. Türkiye’de üretilen veri miktarı da artıyor. 2014’te 45 eksabayt olarak ölçülen Türkiye dijital evreni, 2020’de 284 eksabayta ulaşacak. Türkiye’de veri artışı 2013-2020 arasında 4,4 trilyon gigabayttan 44 trilyon gigabayta çıkacak. 2014 yılı internetin 25’inci yıl dönümüydü ve internet sayesinde veri artık iyice büyüdü. Ona göre muamele görmesi gerekiyor. İşte bu nedenle de büyük veriyi ülkemiz yararına daha verimli kullanmamızı sağlayacak olan açık veridir. Kalkınma Bakanlığımızın hazırlamakta olduğu 2014-2018 Bilgi Stratejisi’nde bu konuya da yer verilmesini bekliyoruz.”

“Muazzam bir sıçramanın eşiğindeyiz”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel de kamu ve yerel yönetimlerde örnek uygulamalara dikkati çeken, yenilikçi girişimleri kamuoyuna tanıtan eTR Ödülleri’nin Türkiye’nin dijital dönüşümünde önemli bir yol gösterici olduğunu söyledi.

Türkiye’nin kalkınmasında rol oynayacak, vatandaş memnuniyetini, ekonomik verimliliği ve global rekabetçiliği artıracak dijital çözümlerin geliştirilmesi ve desteklenmesine çok önem verdiklerinin altını çizen Süel, Vodafone Türkiye olarak, en önemli stratejilerinden birinin genişbant iletişim teknolojileri ile Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal gelişiminin sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak olduğunu kaydetti.

Süel, bu hedefle Kasım 2013’te “Dijital Dönüşüm Hareketi” adını verdikleri stratejik programı başlattıklarını hatırlatarak, “Daha iyi bir gelecek için genişbant iletişim teknolojileri ile Türkiye’de herkese ilham vermeyi misyon edindik. Vizyonumuz, Türkiye’de dijital dönüşümün lideri olmak” dedi.

Dijital Dönüşüm Programlarını Kalkınma Bakanlığının “Bilgi Toplumu Stratejisi 2014-2018 Eylem Planı”na paralel bir vizyonla hazırladıklarına dikkati çeken Süel, 2015 yılının Türkiye’de dijital altyapının gelişimi ve dijitalleşmenin topluma nüfuz etmesi yolunda çok önemli bir yıl olacağını bildirdi.

Süel, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 4G ihalesi için 2015 tarihini hedef olarak belirlediğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“2015 yılında genişbant altyapısında muazzam bir sıçramanın eşiğindeyiz. 3G’den 4G’ye adım atacağız. Şimdi 4G mobil genişbant ile yeniden hem kullanıcı adedi hem de kullanım miktarlarında büyük bir sıçrama yapmak üzereyiz. 4G’nin eşiğinde olduğumuz bu dönemde bir sıçrama da sabit genişbant altyapımızda yapmamız gerekiyor. Bilgi toplumuna doğru ilerlerken e-dönüşüm yerini akıllı, yani a-dönüşüme bırakıyor. Artık e-devlet yerine a-devlet, akıllı kamu, akıllı belediyecilik geliyor. Bu değişimin iyi örneklerini şimdiden görmeye başladık. Örneğin bu yılın finalistlerinden e-fatura ile iş dünyası kağıt faturaları terk ediyor. Süreçler hızlanıyor ve kayıt dışı ekonominin daraltılması hedefine somut bir katkı sağlanıyor. E-fatura sistemi ile 650 milyon lira tasarruf sağlandı, 100 bine yakın ağaç kesilmekten kurtarıldı. ”

Hasan Süel, mobil genişbantta 4G ve sabit genişbantta yaygınlaşan fiber ağlarla Türkiye’yi örerek, ekonomik büyüme ve daha iyi bir gelecek için önemli bir adım atacaklarını söyledi.

“e-Devlet kullanım oranı ülkemizde yüzde 52’ye geldi”

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi Toplumu, Bilgi-İletişim Teknolojileri ve İnovasyon Komisyonu Başkanı Esin Güral Argat da kamu hizmetlerinde bir zamanlar hayal edilemeyen uygulamaların e-Devlet ile hayata geçtiğini belirtti.

İnternet erişim oranlarının artmasının önemine değinen Argat, internet kullanımının 2014 yılında yüzde 50’nin üzerine çıktığını, kadınların internet kullanım oranının, erkeklere göre 20 puan düşük olduğunu bildirdi.

Argat, internet kullananların yüzde 58’inin ev ve işyeri dışında internete kablosuz bağlandığını ifade ederek, internet kullanımının günlük yaşamı şekillendirdiğini, kamu kurumları ve vatandaşlar arasındaki etkileşimi kökten değiştirdiğini değiştirdiğini söyledi.

“e-Devlet kullanım oranı ülkemizde yüzde 52’ye gelmiş durumda” diyen Argat, bu oranın 28 AB ve aday ülkeler ortalamasının üzerinde olduğunu bildirdi.

Argat, toplumun her kesiminde en yüksek faydayı elde etmesi için e-Dönüşüm vizyonunun e-Devlet hizmetlerinin sunumunun ötesinde genişletilmesi gerektiğini belirterek, bu amaçla doğru bir kalite yönetim politikası oluşturularak e-Dönüşüm projelerinin izleme ve değerlendirilmesinin önemli olduğunu düşündüklerini dile getirdi.

Ödül alanlar elektronik oylama ile belirlendi

Finalist projeler arasından ödül alanlar jüri üyelerinin elektronik oylaması ile belirlendi.

Kamudan İş Dünyasına eHizmetler kategorisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Çevrimiçi ÇED Yönetim Sistemi” , Kamudan Vatandaşa eHizmetler kategorisinde Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğünün “Mobil Kaza Tespit Tutanağı” projesi, Kamudan Kamuya eHizmetler kategorisinde İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığının “e-Otoban Projesi”, Küçük Ölçekli Belediye kategorisinde Seferihisar Belediyesinin “Seferikart uygulaması”, Orta Ölçekli Belediye kategorisinde Şahinbey Belediyesinin “Açık Veri Portalı”, Büyük Ölçekli Belediye kategorisinde İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğünün “İnteraktif Yolcu Bilgilendirme Sistemi” ödüllerini aldı.

eTR Yürütme Kurulu Özel Ödülü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğünün “e-sendika” projesine, En İyi Gelişim Gösteren Proje Ödülü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünün “Orman Yangın Erken Uyarı Sİstemi” projesine, Vodafone Özel Ödülü de İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Müdürlüğünün “112 Acil Çağrı Merkezleri Projesi”ne verildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir