3D yazıcılar eğitim dünyasının keşfini bekliyor

İş dünyası 3D yazıcıları kullanarak hızlı ve ucuz parça üretimine geçerken, başta özel öğretim kurumları olmak üzere eğitim dünyası yeni teknolojiyle henüz tanışmadı. Öğrencilerin hayal gücünü geliştiren, kişisel, zihinsel ve mesleki gelişimi açısından son derece önemli olan 3D yazıcılar, eğitim dünyası tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Son yılların en önemli buluşlarından birisi olan 3D yazıcıların kullanımı dünya genelinde hızla yayılırken Türkiye’de istenilen seviyeye ulaşmadı. Tüm dünyada imalat sektörü başta olmak üzere sanayide, savunmada, eğitimde, sağlık ve inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan 3D yazıcılar, Türkiye’de ise sınırlı oranda sanayiciler tarafından kullanılıyor. Üretim alanında maliyetleri düşürmesi ve üretim hızını artırmasıyla bilinen 3D yazıcılara en az talep eğitim dünyasından geliyor.

Üç boyutlu yazıcıda 3D4E markasını üreten EMESYS Genel Müdürü Hakan Ertan, Türkiye’de 3D teknolojisine en hızlı uyum sağlayan kesimin sanayi çevreleri olduğunu belirterek, 3D yazıcı konusunda dünyanın bir hayli gerisinde olan Türkiye’de bu tür yeniliklere öncelikli olarak eğitim kurumlarının uyum sağlaması gerektiğini söyledi.

Marifetleriyle insanları şaşırtan bu cihazların pahalı olacağı gibi bir ön yargı olduğunu ifade eden Hakan Ertan, “Biz bu ön yargıyı yıkmak için ürettiğimiz yerli 3D yazıcıları 750 ila 1500 dolar arasında satıyoruz. Her fırsatta özellikle eğitim sektörünün bu buluştan faydalanması gerektiğini dile getiriyoruz. Türkiye’de bunca özel okul var. Üçüncü sanayi devrimi olarak nitelendirilen bu buluşu okullar pek çok alanda değerlendirebilmeli” dedi.

Öğrenciler hayal edecek 3D yazıcılar gerçeğe dönüştürecek

Okullardan gelen talepleri karşılama konusunda daha yapıcı ve duyarlı olduklarını aktaran Hakan Ertan “Öğrencilere ders anlatılırken 3D yazıcılardan yararlanılabilir. Öğrenciler bir hücrenin yapısını 3D yazıcıyla basabilir, bir organı bire bir kopyalayarak üretebilirler. Ya da çocukların hayal dünyasına sınırlama getirmeden kendileri ne istiyorsa onu yapmaları sağlanabilir. 3D yazıcılar okullara girdikten sonra öğrencilerin fiziksel, zihinsel, mesleki ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacaktır. Özellikle eğitim sektörünün 3D yazıcıların önemini kavrayabilmesi için yakın zamanda workshoplar düzenleyeceğiz. Bu workshoplara katılan çocuklar 3D yazıcıları yakından tanıyacak ve kendi istedikleri ürünleri kendileri üretme fırsatı yakalayacaklar. Hatta kendi 3D yazıcılarını bile kendileri üretecekler. Düzenleyeceğimiz bu etkinliklerden sonra eğitim dünyasının da 3D yazıcılara kayıtsız kalamayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir