5 Kasım’da Anonymous cephesinde neler yaşandı?

Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous, geçtiğimiz aylarda kendi blog ve Twitter hesaplarından 5 kasım tarihini işaret etmiş ve ‘Million Mask March’ operasyonu başlatacaklarını duyurmuştu. Operasyon iki kısımdan oluşuyordu.

Birinci kısım siber dünyada yaşanacak, hedef ülkelerin önemli kamu ve özel siteleri ‘hack’ edilip propanganda mesajları bırakılacak, ikinci kısımda ise ABD, İngiltere, Almanya, Türkiye gibi ülkelerde büyük şehirlerin önemli merkezlerinde halkı kitleleri bir araya getirip fiziksel eylem yapacaklardı.

Nitekim pek çok önemli ülkenin büyük şehirlerinde bahsettiğim eylemler gerçekleşti ancak korkulan olmadı. Eylemler gerek Türkiye’de gerekse ABD’de bir gün sürdü fakat büyük bir toplumsal kargaşa yaşanmadı.

Bunlar işin fiziksel ya da toplumsal yaşanan boyutu diyebiliriz. Asıl konuya gelecek olursak dünyanın her yerindeki Anonymous ‘hacker’leri 5 Kasım’da ciddi siber saldırılarda bulundular. Siber saldırılarda özellikle Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Singapur, Filipinler, Suriye, Meksika, Avustralya ve Mısır gibi ülkeler hedef alındı. Bu saldırıları detaylayacak olursak;

1- Avustralya Seferi
Anonymous ‘hacker’leri Avustralya üzerine oldukça fazla sefer düzenliyorlar. 5 kasım tarihini fırsat bilerek de Avustralya’nın önemli devlet kurumlarına ve yüzlerce özel kuruluşun sitesini ‘hack’leyerek propaganda mesajları bıraktılar. Mesajların bazılarında Avustralya hükümetinin ‘Endonezya’yı dinlemekten vazgeçmesi’ gerektiğini söylediler. Hacklenen sitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

2- Meksika Seferi
Yine Anonymous ve diğer bir kaç ‘hacker’ grubundan yada ülkeden olduğu söylenen ‘hacker’lerın ortak saldırıları sonucu Meksika’ya ait 150’den fazla web sitesi ‘hack’lendi. ‘Hack’lenen sitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

3- Filipinler Hükümetine Mesaj – Filipinler Seferi
Anonymous ‘hacker’leri devletlerin halklarına uyguladığı rejimleri de sorgulayıp her zaman halkın yanında olduklarını vurguluyorlar. Bu kapsamda ‘Million Mask March’ operasyonuna dahil ettikleri ülkelerden birisi de Filipinler’di. Filipin hükümetine ait 39 web sitesini ‘hack’leyerek protestolar gerçekleştirdiler. ‘Hack’lenen sitelerin Dışişleri, Kamu Güvenliği, İçişleri, Büyükelçilikler gibi önemli kurumlar vardı. Filipin hükümetinin Yolsuzluk yaptığını iddia eden Anonymous ‘hacker’lerı, sitelere bıraktıkları mesajlarda, ‘yolsuzluğu önlemezseniz devam edeceğiz’ dediler.

4- Mısır Seferi
Anonymous üyesi olduğu söylenen bir grup Cezayir kökenli ‘hacker’ da, Mısır’a siber saldırı düzenledi. Seferde Mısır Silahlı Kuvvetleri, Bilgi Enstitüsü, Turizm Bakanlığı ve pek çok özel firmanın web sitesi ‘hack’lendi.

5- Singapur Seferi
Yine Anonymous üyelerinden olduğu söylenen ve kendisine Mesih takma adını koyan bir ‘hacker’ ise Singapur’un Seletar Havaalanı’na ait sistemi ve web sitesini ‘hack’ledi. ‘Hack’lediği siteye mesaj bırakarak propaganda yapan ‘hacker’ daha sonra Singapur’a ait bir haber sitesini de ‘hack’ etti.

6- Suriye Seferi
Anonymous ‘hacker’leri Suriye’ye son zamanlarda ciddi saldırılarda bulunmaya başladı. 700 tane Suriye sitesini ‘hack’ledi. ‘Hack’lenen sitelerin arasında devlet siteleri ve özel web siteleri de var. Listeye buradan bakabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi pek çok ülkenin binlerce sitesine zarar verildi 5 Kasım’da. Bu saldırıların yanı sıra Amerikan Deniz Kuvvetleri’nin Irak’ı işgalinde belli askerlerin karıştığı cinayet, tecavüz vb. olaylardan dolayı yargılandığı mahkemelerde, avukatlarla askerlerin 3 GB e-posta bilgisini ele geçirdiklerini iddia etti Anonymous grubu.

Özetle, 5 Kasım siber dünyada böyle geçti dostlar.

Yazar: Onur Oktay

Türkiye’nin doğa harikası eşsiz illerinden birisi olan “Bolu” doğumluyum. 1999 yılından bu yana bilişim teknolojileriyle ilgileniyorum. Bu işlere bulaşan çoğu insan gibi bende IRC (Internet Relay Chat) ile uzun süre haşır neşir olduktan sonra kendimi profesyonel olarak geliştirebileceğim ve hayatımın odak noktası olacak olan sistem, network ve güvenlik alanına yöneldim. MCT, MCSE ve MCTS gibi ünvanlara sahibim. 2005 yılından bu yana profesyonel olarak özel bilişim eğitim kurumlarında Microsoft teknolojileri üzerine eğitimler veriyor, sektördeki kamu kurum ve özel kuruluşlarına güvenlik alanında danışmanlık yapıyorum. 2009 yılından bu yana resmi bir kurumda bilgi işlem merkezinde Sistem ve Güvenlik Uzmanı olarak çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir