AB: 2012’de otomobil satışları % 8,2 düştü

Avrupa Birliği’nde 0 km. otomobil satışlarının geçen yıl yüzde 8,2 oranında düştüğü ve 1995’ten bu yanaki en düşük düzeye indiği bildirildi. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin verdiği sayılara göre, AB üyesi 27 ülkede geçen yıl 12,05 milyon yeni otomobil tescil edildi.

Belli başlı piyasalar içinde sadece İngiltere’de otomobil piyasası büyüme kaydetti; 2011’de İngiltere’de otomobil satışları % 5,3 arttı.

İspanya, Fransa ve İtalya’da otomobil satışları çift haneli düşüşler kaydetti. Özellikle Aralık ayı satışlarının çok düşük olması yıllık ortalamayı daha da olumsuzlaştırdı.

AB içindeki yeni otomobil satışlarında 15 ay önce başlayan düşüş Aralık ayında keskin bir çizgiyle azalarak % 16,3 düştü.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi ve dünyanın en büyük otomobil ireticilerinden biri olan Almanya’da 2012’de yeni otomobil satışları, bir önceki yıla kıyasla % 2,9 düştü.

Yeni otomobil satışlarındaki düşüş İspanya’da % 13,4, Fransa’da % 13,9, İtalya’daysa % 19,9 oldu. BBC’nin haberine göre, Yunanistan’daysa geçen yıl 0 km. otomobil satışları, 2011’e kıyasla % 40,1 düşüş kaydetti.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  HTC yeni akıllısı One (M8) Türkiye'de

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir