ABD, binlerce yeni ‘siber savaşçı’ kadrosu açtı

Irak ve Afganistan’dan çekilen Amerikan Ordusu, ağırlığını sanal dünyaya kaydırıyor. ABD Savunma Bakanlığı, binlerce yeni ‘siber savaşçı’ kadrosu açtı.

ABD yönetiminin siber savaşa verdiği önem, bütçe planlarına da yansıyor. Savunma Bakanlığı’nın birçok kaleminde tasarrufa gidilir ve projeler iptal edilirken, sanal güvenlik alanında hiçbir masraftan kaçınılmıyor. Washington Post gazetesinde yer alan bir habere göre, ABD Savunma Bakanlığı bünyesinde “siber savaşçı” statüsünde istihdam edilen personel sayısı tam 5 kat artışla 5 bine çıkarılacak.

Amerikan Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, “internet üzerinde verilen mücadelenin uzun süredir gerçek olduğunu ve tehdit boyutunun giderek arttığını” belirtiyor. Dempsey, “Çin ve İran, hükümetlere ya da özel şirketlere ait kaynakları kullanarak ABD bilişim sisteminin zayıf noktalarından yararlanmaya çalışıyor. Bu zayıf noktalar aracılığıyla sisteme sanayi ve finans dünyasının işleyişini bozacak unsurlar sızdırmaya çalışıyorlar” diye konuşuyor.

2012 yılında hackerlerın ABD merkezli enerji şirketlerinin bazı kilit mekanizmalara girişi düzenleyen şifreleri elde etmek amacıyla saldırılar düzenlediği ortaya çıkmıştı. Hackerların, sözkonusu şifrelerle hayati önem taşıyan endüstriyel altyapı sistemlerinin kontrolünü elde etmeyi amaçladığı belirlenmişti.

Uzmanlar, bu tür tesislerin hacker’lar tarafından ele geçirilmesinin, enerji tedariğinin çökmesi ya da kazalarla sonuçlanma ihtimaline dikkat çekiyor. ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, “siber unsurların fizikî saldırı planlarıyla birleştiği savaş halini” en kötü senaryo olarak tanımlıyor. Panetta, Amerika Birleşik Devletleri’nin siber savaşla ikinci Pearl Harbour baskını yaşama ihtimali karşısında uyarıyor.

ABD Savunma Bakanlığı, siber baskın ihtimaline karşı önlem alıyor. Üç aşamalı siber savaş stratejisinin ilk kısmında milli güvenlik öne çıkıyor. Bu aşama, sanayi altyapısı ve ulusal güvenlik açısından önem taşıyan diğer tesislerin korunmasını öngörüyor. İkinci aşamada Savunma Bakanlığı’nın sanal güvenlik duvarları güçlendiriliyor.

Üçüncü aşamada ise dünya genelinde operasyonlar düzenleme kabiliyetine sahip siber savaşçı sayısının artırılması geliyor. İran’ın nükleer programını hedef alan Stuxnet virüsü saldırısı, Amerika’nın siber savaş stratejisinin üçüncü aşamasının ne gibi boyutlar alabileceğine bir örnek olarak gösteriliyor. Stuxnet, resmi olarak kabul edilmese de bazı uzmanlarca Amerikalı siber savaşçılara mal ediliyor.

İlginizi çekebilir:  Amazon'un kurucusu Jeff Bezos 35 milyar dolara boşandı

Deutsche Welle’nin haberine göre, Savunma uzmanı Rob Densmore, başta Amerikan Savunma Bakanı Leon Panetta olmak üzere, Amerikalı yetkililerin siber savaşla ilgili artan açıklamalarını “güçlü bir gösterge” olarak değerlendiriyor. Densmore, “Amerikan askerleri, Irak ve Afganistan’dan çekiliyor. Peki bundan sonra önceliklerimiz hangi alanlarda olacak? Panetta’ya bakılırsa siber savaş ağırlık noktası olacak” diyor.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir