sosyal medya

ABD Donanması sosyal medya mesajlarına göz dikti

ABD Donanması dünya çapında en az 350 milyon sosyal medya paylaşımını incelemeyi hedefliyor. Donanma amacını insanların internette nasıl ifadeler kullandıklarını anlamak olarak açıkladı.

Askeri projede verilerin hangi sosyal medya platformundan toplanacağı yer almıyor. Fakat paylaşımların kamuya açık olması, en az 100 ülkeden ve 60 dilde olması gerekiyor.

Paylaşımların 2014-16 yıllarında yapılmış olması da aranan bir diğer özellik. Projeye dair bu detaylar Naval Postgraduate School’un bu verileri sağlayacak bir şirket bulmak için çıktığı ihale ilanında ortaya çıktı. İhaleye başvurular ise kapandı.

Donanmanın aradığı diğer şartlar arasında:

  • Paylaşımların en az 220 milyon gerçek kullanıcı tarafından yapılmış olması,
  • Yüzde 30’undan daha fazlasının tek bir ülkeden olmaması,
  • Yüzde 50’sinden fazlasının İngilizce dışındaki dillerde yapılmış olması,
  • Ve yüzde 20’sinin konum bilgisinin bulunması yer alıyor.
  • Özel mesajlaşmalar ve paylaşımları yapan kişilerin bilgileri ise veri tabanına aktarılmayacak.

Bloomberg’e konuşan projenin başındaki araştırmacı Camber Warren, “Sosyal medya ilk defa günlük kullanımın ve argonun, birbirinden farklı toplumlarda zaman içinde nasıl evrildiğini anlamamıza yardımcı olacak” dedi ve ekledi: “Böylece belli türlerde söylemler etrafında toplulukların neden ve nasıl oluştuğunu, diğer söylemlerde bunun neden olmadığını anlayabileceğiz.”

BBC’nin haberine göre, ABD Donanması anonim tarayıcı Tor’un da yaratıcısıydı. The Onion Router’ın (Soğan Yönlendirici) kısaltması olan Tor, insanların internet üzerinde gönderdikleri bilgilerin birden fazla bilgisayardan kriptolu bir şekilde geçirilerek anonimleştirilmesi prensibiyle çalışıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir