ABD, Snowden’a rağmen Rusya ile görüşecek

Rusya’nın ABD’nin gizli izleme programını ifşa eden Edward Snowden’a sığınma hakkı vermesinin yarattığı krize karşın, ABD ve Rusya arasında yarınki üst düzey görüşmelerin planlandığı gibi yapılacağı belirtildi.

ABD’nin birçok kez dile getirdiği iade talebine karşın, Moskova yönetimi eski istihbarat uzmanına sığınma hakkı tanımıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Savunma Bakanı Chuck Hagel’ın Washington’da Rus mevkidaşlarıyla ikili ilişkiler ve aralarında Suriye ile İran’ın nükleer programının da bulunduğu küresel sorunlarla ilgili görüşmeler yapacağı belirtildi. Tarafların Snowden konusunu da ele alacağı vurgulandı.

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama, Rusya’nın Snowden’a sığınma hakkı vermesinden ‘hayal kırıklığı duyduğunu’ söyledi.

Amerikan NBC televizyonundaki Tonight Show programına konuk olan Obama, Moskova yönetiminin bazen ‘soğuk savaş anlayışıyla’ hareket ettiğini belirtti.

Obama, ‘Başkan Putin’e şunu söylemek istiyorum; Geçmiş geçmişte kaldı, şimdi geleceği düşünmeliyiz ve şu andakinden daha etkin bir işbirliği yapmamamız için hiçbir neden yok’ dedi.

BBC’nin haberine göre, Snowden’ın bir süre kaldığı Moskova Havaalanı’ndan geçen hafta çıkmasından sonra nerede olduğu bilinmiyor.

Ancak avukatı Snowden’ın Rus topraklarındaki bir adresle kayıt olduğunu ve babası Lon Snowden’ın oğlunu ziyaret etmek için vize beklediğini belirtti.

Avukat Antoli Kuçerena Snowden’ın yeni yaşamında neler yapabileceği hakkında babasından öğüt almak istediğini vurguladı.

Rusya’nın Snowden’a geçici sığınma hakkı vermesi, Rusya-ABD ilişkilerinde gerilime neden olmuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir