ABD ‘TrapWire’ ile herkesi gizlice izliyor

ABD”de yayımlanan ”Person of Interest” adlı dizi, suçu önlemek için insanların sürekli takibine dayalı bir sistemi anlatıyor. Wikileaks’in geçtiğimiz günlerde yayımladığı Stratfor e-postalarında geçen ‘TrapWire’ adlı güvenlik yazılımıyla ilgili iddialar ortalığı karıştırdı.

Havaalanları ve alışveriş merkezleri gibi sivil alanlara yerleştirilen güvenlik kameralarından alınan görüntülerde yüz taraması yaparak saldırı düzenlemeyi amaçlayan teröristleri tespit etmeyi amaçlayan program, bütün dünyada endişelere yol açtı. İngiliz Daily Mail gazetesi, ‘Wikileaks: ABD hükümeti gizlice herkesi izliyor’ diye manşet atarken, PC Magazine, Trap Wire’ı, ‘ABD’nin gizli ve kapsamlı izleme çabası’ olarak nitelendirdi.

Tartışmalar akıllara ABD televizyonlarında yayımlanan ‘Person of Interest’ dizisinde bireylerin sürekli takibiyle oluşturulan ‘su- çu önceden tespit’ veri tabanını getirdi. Yazılımı üreten şirketin yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmadı ancak haberlerin abartı olduğu öne sürüldü.

TrapWire’ın İç Güvenlik Bakanlığı tarafından Washington ve Seattle’da 15 güvenlik kamerasından alınan görüntüler üzerinde denendiği ancak faydalı görülmediği için deneme süresinin sona erdiği ifade edildi. Söz konusu e-posta yazışmalarından birinde New York metrosunda bulunan 500 kameranın TrapWire’a bağlı olduğu yazıyordu.

Yeni Şafak’ın haberine göre, New York Emniyet Sözcüsü Paul Browne, bu iddiayı reddederek, ‘Biz TrapWire kullanmıyoruz’ dedi. Bu arada Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, ülkesinin Londra Büyükelçiliği’ne sığınan Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’a siyasi sığınma verilmesi konusunu bu hafta karara bağlayabileceklerini açıkladı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir