ABD’de Samsung Galaxy 10.1 satış yasağı kalktı

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir mahkeme, Samsung firmasına ait Galaxy Tab 10.1 tablet bilgisayara uygulanan geçici satış yasağını kaldırdı.

Apple ve Samsung arasında görülen patent davası çerçevesinde uygulanan satış yasağının kaldırılması kararını Hakim Lucy Koh verdi. Yasak, Apple’ın fikri mülkiyet haklarının ihlal edildiğini savunmasından dolayı konmuştu.

Başka bir gelişmede ise Samsung, Apple firmasının yeni çıkardığı iPhone 5 telefonunun patentlerini ihlal ettiğini öne sürdü. Akıllı telefon piyasasının iki lideri Apple ve Samsung, on farklı ülkede patent davalarında karşı karşıya geliyor.

Samsung’un Galaxy Tab 10.1 tablet bilgisayarına uygulanan satış yasağı, firmanın Apple’la bir aydan beri süregelen patent davasının öncesinde konmuştu.

Ağustos ayında mahkeme Apple’ı pek çok patent hakkı iddiasında haklı bulmuş; Samsung’un iPhone ve iPad tasarımlarından çalıntı yaptığına karar vermişti. Mahkeme ayrıca Apple’a 1 milyar dolar tazminat ödenmesine hükmetmişti.

BBC’nin haberine göre, bunlara rağmen jüri, Galaxy Tab 10.1’in satışının yasaklanmasına neden olan patentin Samsung tarafından ihlal edilmediğine karar getirmişti. Samsung da bu yüzden satış yasağının kaldırılmasını istemişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir