AB’den ‘geoblocking’ uygulamasına sınırlama

Avrupa Birliği’nin en büyük projelerinden biri bugün görücüye çıkacak. Brüksel, dijital alanda yeni iç pazar oluşturuyor.

AB Komisyonu’nun dijital ekonomiden sorumlu komiseri Günther Oettinger, Avrupa Birliği’nde yeni dijital bir iç pazar oluşturulmasını amaçlayan projeyi kamuoyuna sunacak.

Projenin amacı, gelecekte Avrupa’da internet hizmetlerinin uluslararası bağlantılarını kaybetmemesi. Online alışverişlerde tüketici hakları, telif hakları ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin düzenlemeleri kapsayan proje, sanayi amaçlı modern teknolojilerin kullanımına da yenilikler getiriyor.

Kapsamı oldukça geniş olan yeni dijital pazar, kullanıcıların her yerde istediği içeriğe ulaşmasına olanacak sağlayacak.

Yeniliklerden biri ‘geoblocking’ uygulamasına sınırlama getirilmesi olacak. Kullanıcıların yurtdışında internet üzerinden istediği televizyon programına ulaşmasına ‘geoblocking’ adlı sistem engel oluyordu. Proje yürürlüğe girdiğinde Komisyon, ‘haksız gerekçelere dayanan geoblocking’ uygulamasına son verecek.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, kullanıcı çoğu zaman parasını ödeyerek satın aldığı filmi ya da başka bir programı yurtdışına gittiğinde telif hakları sorunu nedeniyle izleyemiyor.

Bu konuda Avrupa Birliği ülkelerinde ortak bir düzenleme yok, ancak Komisyon gelecekte yaratıcı içeriklerin telif haklarını da koruyarak kullanıcının olanaklarını da genişletmek istiyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Nissan'ın eski CEO’su Carlos Ghosn Beyrut’a kaçtı

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir