yapay zekâ

AB’den yapay zekâ için 200 milyar euro yatırım

Avrupa Komisyonu, yapay zekâ ve robotların gelecekte Avrupa Birliği (AB) bünyesinde kullanılmasına ilişkin yeni stratejisini belirledi. Komisyon, yapay zekâ ve robot teknolojisinin gelişimi için 2030 yılına kadar 200 milyar euro bütçe ayrılmasına karar verdi.

Yapay zekâ kullanımı ve test edilmesine ilişkin hazırlanan kanun tasarısı otomobil, kimyasal ürünler, kozmetik malzemesi ve oyuncaklar için kabul edilen yasalarla benzerlik gösteriyor.

Buna göre söz konusu yasa tasarısı için öncelikle 3 aylık bir ön aşamaya girilecek. 2021’e a kadar kanun taslağının oluşturulması öngörülüyor. Daha sonraki aşamada üye ülkeler tarafından oylanacak olan tasarı son olarak Avrupa Parlamentosu’na tekrar sunulacak. Tasarı buradan geçtiği taktirde resmi olarak AB yasası olarak kabul edilecek.

Düzenlenen basın açıklamasında konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Bu sektörü geliştirmek, araştırmacıları, mucitleri ve girişimcileri yapay zekâ alanında desteklemek istiyoruz. Bunun yanında vatandaşlarımızı yapay zekâ konusunda teşvik etmek ve bu teknolojiyi daha rahat ve güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.

Yapay zekâ konusunda hazırlanan yeni düzenlemenin özellikle insan hakları ve çıkarlarına ters düşmemesine özellikle dikkat ettiklerini belirten Leyen, ” yapay zekâ insanlara hizmet etmeli ve insan haklarıyla uyumlu olmalı. Bu sebeple kritik noktadaki kararları insanların alması gerektiğini düşüyoruz. yapay zekâ çok büyük risk barındırıyor. Bu sebeple ortak pazarda kullanılmadan önce yapay zekâ uygulamalarının önemli testler geçirmesi gerekli.” diye konuştu.

Leyen, yapay zekâ ve robot endüstrisinin önümüzdeki senelerde 3 kat büyüyeceğini belirterek Komisyonun veri girişi, paylaşımı ve saklanması için altyapı kurulmasına ön ayak olacağını da sözlerine ekledi.

Euronews’in haberine göre, Leyen özellikle tıbbi uygulamalar için cinsiyet eşitliğine dikkat edeceklerinin de altını çizdi. Komisyon yasa taslağının tamamlanmasıyla ilk başta 4 ila 6 milyar euroluk yatırım çekmeyi umuyor.

AB Endüstri Komisyoneri Thierry Breton ise birliğin yapay zekâ konusunda belirli standartları olacağını açıkladı. Breton, “GDPR (AB Veri Mahremiyeti Kuralları) ile birlikte kendi kurallarımızı tayin ettik ve bu kurallar yapay zekâ konusunda da geçerli olacak. Bu kurallar Avrupa’da el üstünde tuttuğumuz bireysel ve temel hakların da garantisi durumundadır.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar ve bazı aktivistler yapay zekâ konusunda özellikle yüz tanıma teknolojisinin hak ihlallerine sebep olabileceği konusuna dikkat çekiyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir