Tom Clancy hayata veda etti

İstihbari, askeri ve politik macera romanları ile tanınan ABD’li romancı Tom Clancy 66 yaşında öldü.

Yapıtları gerçekçiliği ve teknik detaylara gösterilen özen ile dikkat çeken Clancy, aynı zamanda askeri ve teknolojik konularla ilgili bir dizi belgesel yaptı.

Romanları en çok satanlar listelerinden inmeyen Clancy’nin mal varlığı 2002 yılında Forbes tarafından 47,8 milyon dolar olarak tahmin edilmişti.

Tom Clancy, 12 Nisan 1947’de, ABD’nin Maryland eyaletinin Baltimore kentinde doğdu. Clancy Loyola College üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü.

Clancy ABD Ordusu’nda görev yapmak için başvuruda bulundu, ancak görme bozukluğu sebebiyle orduya alınmadı.

Yazarlığa adım atmadan bir süre sigortacılık yapan Clancy, 1993 yılında bir grup yatırımcı ile ortak olarak ABD Büyük Beyzbol Ligi’nde mücadele edenBaltimore Orioles beyzbol takımını satın aldı. Clancy bu takımın halkla ilişkiler yöneticiliğini de yürütüyordu.

Bilgisayar oyunu için danışmalık görevi de yürütmüş olan Tom Clancy’nin isim hakları, 2008 yılında Fransız bilgisayar oyun yapımcısı Ubisoft tarafından açıklanmayan bir meblağ karşılığı satın alındı.

BBC’nin haberine göre, yapıtlarında ABD’ye düşman ülkeler olarak genellikle Sovyetler Birliği/Rusya, Çin, Hindistan, Japonya ve İran’a yer veren Clancy, buna karşılık İngiltere, Pakistan ve Suudi Arabistan’ı ABD’nin yakın ve sadık müttefikleri olarak betimledi.

En ünlü romanlarından bazıları: Kızıl Ekim (The Hunt for Red October), Tehlikeli Oyunlar (Patriot Games), Beyaz Tehlike (Clear and Present Danger), Onur Borcu (Debt of Honor) ve Kesin Emirler (Executive Orders).

Tom Clancy, kendi yazdığı romanlar haricinde benzer konulu bir dizi romana danışmanlık yapmış ve bu romanların kendi ismi altında yayımlanmasına onay vermiştir.

Bilgisayar oyunu için de danışmalık yapan Clancy ismini bu yapıtlara marka olarak verdi. Askeri ve teknolojik konularla ilgili bir dizi belgesel de yaptı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir