TikTok

ABD’nin Tiktok’a ‘çökme’ projesi sekteye uğradı

ABD’de kullanıcı bilgilerini Çin istihbarat birimleriyle paylaştığı gerekçesiyle Başkan Donald Trump’ın kararnamesiyle ABD’deki operasyonunu satmaya zorlanan TikTok uygulamasının satışına ilişkin çelişkili haberler geliyor.

TikTok uygulamasına ABD’li Microsoft ve Oracle şirketleri talip olmuşlar ve satın alma işlemi için görüşmelere başlamışlardı. TikTok şirketinin Microsoft’un teklifini reddettiği ve Oracle’la anlaşma yolunda olduğuna dair haberler basına yansıdı.

Ancak Çin’in İngilizce yayın yapan haber kanalı CGTN’de bu sabah yer alan bir haberde, TikTok uygulamasının üreticisi ByteDance şirketinin uygulamasının kodlarını herhangi bir Amerikan firmasına satmayacağı öne sürüldü.

Reuters Haber Ajansı’na bilgi veren konuya yakın kaynaklar da şirketin uygulamanın Amerika’ya dair veri ve kodlarını satmaktan vazgeçtiğini bunun yerine Oracle’la bir ortaklık yaparak ABD yönetimin kendisine yönelik yaptırımını aşmaya çalışacağını belirttiler.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, ByteDance firmasıysa CGTN’nin haberine ilişkin henüz herhangi bir açıklamada bulunmadı. ABD Başkanı Donald Trump, bir süre önce imzaladığı bir kararnameyle, Çinli ByteDance şirketine, ABD’deki varlıklarını elinden çıkarması için 90 gün süre tanımıştı. ABD yönetimi benzer şekilde WeChat uygulamasının da ABD’deki varlıklarını elinden çıkarmasını talep ediyor.

Otomobilde telefonunuzu kablosuz şarj edin | Celly Pro Mount incelemesi

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir