Faks nedir?

Abonelikte faks dayatması tarihe karışıyor

Telekom ve ödemeli TV abonelerinin en önemli sorunlarından olan faks yöntemiyle abonelik iptali bildirimi zorunluluğu tarih oluyor.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’a göre, abonelik sözleşmeleri elektronik yöntemle de iptal edilebilecek. Kanun çerçevesine Elektronik Haberleşme Kanunu’nda yeni bir düzenleme yapıldı.

Elektronik ortamda sözleşme

Düzenlemeye göre tüketiciler, elektronik haberleşme hizmetine abone olurken bu hizmeti sağlayan işletmeciyle sözleşme yapma hakkına kavuştu. Yeni düzenlemeye göre hizmet sunan firmalarla tüketiciler arasındaki sözleşmeler, yazılı olarak veya elektronik ortamda da kurulacak.

Yeni düzenlemenin bu sorunu gidermesi bekleniyor. Düzenlemeye göre, elektronik ortamda kurulacak sözleşmelerde, başvuru sahibinin kimliğinin doğrulanmasına imkan verecek şekilde, kurum tarafından belirlenecek yöntemler kullanılacak ve bunlara ilişkin usul ve esaslar kurum tarafından belirlenecek.

Uygulamada göreceğiz

Bilindiği gibi, birçok telekom ve TV hizmeti sunan firma abonelik iptali için artık neredeyse kimsenin kullanmadığı faksla bildirimi zorunlu tutuyor ve bu da tüketicilerin büyük tepkisini çekiyordu.

Abonelik sözleşmelerinin feshedilmesi sürecinde abonenin talebinin yazılı bildirilmesi koşulu kaldırılacak. Abone, elektronik yöntemlerle de talebini iletebilecek. Ancak uygulamada nasıl bir süreçle karşılaşacağımızı tabii ki zaman gösterecek.

Faks nedir?

Faks ya da belgegeçer, Facsimile kelimesinden türetilmiş bir iletişim aygıtı ve türüdür. Var olan telefon hatlarından yararlanarak, karşılıklı iki tarafta bulunan belgegeçer ile, resim, yazı, grafik vb. verilerin, ses sinyalleri halinde hızlı bir şekilde aktarımını sağlar.

Celly BH Stereo boyun askılı kablosuz kulaklık incelemesi

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Siber suçlular, araç setlerini güncellemek ve hedef belirlemekle meşgul

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir