AİHM’den iş dünyasını ilgilendiren emsal karar

Avrupa İnsan hakları Mahkemesi (AİHM) tartışmalı konu üzerindeki emsal kararını açıkladı. İş verenler iş yeri ve iş saatinde çalışanlarının özel elektronik iletişimlerini denetleyebilir mi ve bundan ötürü çalışanı işten çıkarabilir mi?

Avrupa İnsan hakları Mahkemesi tartışmalı konu üzerindeki emsal kararını açıkladı. Buna göre, çalışana elektronik yazışmalarının kontrol edileceği önceden bildirilmesi durumunda bu uygulama devam edebilecek.

Konuya ilişkin bu karar, 10 yıl önce Romanya’da iş bilgisayarından ailesi ile iletişim kuran Bogdan Barbulescu’nun işten çıkarılması ile başlayan hukuk mücadelesinin bir sonucu.

Romanyalı şirket Barbulescu’nun kardeşi ve nişanlısı ile olan yazışmalarının çıktısını iş aktinin bozulmasına kanıt olarak sunmuştu ancak yazışmalarının görüntülendiğinden haberdar olmayan Barbulescu davayı kazandı. Karar AİHM’in sosyal medya hesabından da kamuoyuna duyuruldu.

euronews’in haberine göre, Strazburg’da hakimlerin 11’e 6 çoğunlukla aldığı bu karar pek çok benzer davaya da emsal oluşturacak.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir