Akıllı telefondan uzak tutan akıllı telefon uygulaması

Singapur’da üç öğrenci insanları akıllı telefonlarını kullanmayı bırakmaya teşvik eden bir akıllı telefon uygulamasına mali destek aldı.

Apple Tree (Elma Ağacı) isimli uygulama iki ve daha fazla telefon yanyana konduğunda, telefonları kilitliyor. Bu şekilde amaçlanan, akıllı telefon kullancılarını ekrana kilitlenmek yerine aile ve arkadaşları ile yüzyüze vakit geçirmeye teşvik etmek.

Eğer telefonlara dokunulmazsa, ekranda bir elma ağacı büyümeye başlıyor ve kullanıcı için sanal elmalar yetiştiriyor.

Uygulamanın teşvik yöntemi de işte bu elmalar. Kullanıcılar bu sanal elmaları toplayabiliyor, kendi aralarında değiş tokuş edebiliyor. Telefona ne kadar uzun süre dokunulmazsa, uygulamanın ürettiği elmaların hasadı da o kadar bol oluyor.

Öğrencilerden biri olan Libern Lin, uygulama fikrinin arkadaşları ile biraraya geldikleri bir gün, tüm telefonları biraraya koymalarından çıktığını söylüyor.

BBC’nin haberine göre, fikirleri ile yıllık olarak düzenlene Splash Awards isimli yarışmaya katılan arkadaşlar, gelecek yıl Mart ayına kadar uygulamayı geliştirmeleri şartı ile 24 bin dolar teşvik aldı.

Splash Awards isimli yarışmanın teması da “Singapurluluları birbirine yaklaştırmak”. Uygulama Singapur’un 50. kuruluş yıldönümünde ücretsiz olarak kullanıma açılacak.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir