Akıllı telefonla idrar tahlili

Akıllı telefonların kameraları üzerinden idrar tahlili yapan ve bir dizi tıbbi durumu analiz edebilen bir uygulama, Los Angeles’taki TED konferansında tanıtıldı.

25 sağlık sorunuyla ilgili inceleme yapabilen ve sorunları teşhis edebilen ”Ucheck” adlı test, Teknoloji, Eğitim ve Tasarım’dan (TED) Myshkin Ingawale tarafından geliştirildi. Ingawale, “tıbbi testlerin kullanıcıların ellerinde olması gerektiğini” söyledi.

Mobil sağlık cihaz ve uygulamalarının birçok sağlık alanında yaşam kurtarma potansiyellerinde artış görülüyor. Uygulama ile idrarda glikoz, protein ve nitritler de dâhil olmak üzere 10 elementin değerlendirmesi yapılabiliyor.

Bu testler, şeker hastalığı, idrar enfeksiyonu, kanser ve karaciğer sorunlarının yanı sıra genel sağlık sorunlarının tespiti için de kullanılıyor.

Testler için kullanıcılar, idrarlarını topladıkları kabın içine standart test şeridi batırıyor. Ardından bu şerit uygulama tarafından sağlanan bir zeminin üzerine yerleştiriliyor Bu zemin (mat), ışık ve aydınlanma koşullarından bağımsız olarak renklerin normalleştirilmesi işlevini görüyor.

Bu şeridin çekilen fotoğrafları, uygulama tarafından incelenerek sonuçlar elde ediliyor. Apple’ın uygulama mağazasından mart sonu itibariyle satın alınabilecek olan uygulamanın fiyatı 20 dolar civarında. Bu fiyata, mat ve beş test şeridi de dahil.

Uygulamanın bireysel kullanım dışında, Hindistan’ın Mumbai kentindeki King Edward Memorial hastanesi gibi yerlerde de kullanılması planlanıyor.

BBC’nin haberine göre uygulamanın güvenilirliği bu profesyonel ortamlarda, laboratuvar makineleriyle yan yana kullanılarak tespit edilecek. Ingawale, “Sonuçların olumlu olması durumunda, uygulamanın mobil kliniklere de sunulması bekleniyor” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir