Akıllı telefonlar fotoğraf makinesi satışlarını vurdu

Fotoğraf makinesi pazarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, günden güne daha gelişmiş kameralarla donatılan akıllı telefonların kompakt fotoğraf makinelerinin satışını önemli oranda azalttığını söyledi. Erdemir, bu sınıftaki satışların son bir yıl içinde yüzde 18 küçüldüğünü belirtti.

Özellikle 2013 yılının başından itibaren, Türkiye pazarındaki kompakt fotoğraf makineleri satışlarının her ay 8-10 bin adet azaldığına dikkat çeken Erdemir, profesyonel sınıftaki DSLR tip makine satışlarının ise geçen yıla göre yüzde 90 oranında arttığını belirtti.

Bu ivmenin 2-3 yıl daha devam etmesini beklediklerini kaydeden Erdemir, “Akıllı telefonların kameralarının gelişmesi ve fotoğraf paylaşma uygulamalarının fotoğraf çekmeye özendirmesi, profesyonel makinelere geçiş açısından bir hazırlık süreci oluşturuyor; bu durum da en çok DSLR kategorisine yarıyor.” dedi

Profesyonel fotoğrafçılığa adım atmak isteyenler için bir sonraki aşamanın DSLR’den geçtğimi ifade eden Erdemir, sözlerine, “Çünkü bugün kullandığımız akıllı telefonlar birçok kompakt makineden daha iyi fotoğraf çekiyor. Durum böyle olunca da cep telefonuyla fotoğrafçılığa başlayan kesim kompakt kategoriyi atlayıp direkt DSLR ürünlerine yöneliyor” diyerek devam etti.

Gold Teknoloji Marketleri’nde gerçekleşen DSLR satışlarının 2013 yılında 4 kat arttığına dikkat çeken Erdemir, “2013 sonunda tüm Türkiye’deki DSLR fotoğraf makinesi satışlarının yüzde 20’sini Gold’un yapacağını söyleyebiliriz. Ancak kompakt makinelerde pazarın küçülmesi devam edecektir” diye konuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir