Akıllı telefonlar Samsung’un kârını yüzde 76 artırdı

Samsung Electronics 2012’nin son üç ayında kârını yüzde 76 oranında artırdı. Satışlarda Galaxy akıllı telefonların satışı en büyük payı kaplıyor. Şirketin net geliri de rekor kırarak 6.6 milyar dolara çıktı. Güney Kore firması, mobil kârının aynı dönem içinde iki kat arttığını da kaydetti.

Samsung geçen yıl, en büyük rakibi Apple’ı geride bırakarak dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmuştu. Seul’deki Meirtz Securities’den Lee Se-chul şirketin kazanç ivmesinin aynı şekilde devam ettiğini söyledi.

Lee, akıllı telefon üretimindeki artışın genel olarak zayıf geçen ilk çeyrekte dahi devam edeceğini öngörüyor. Samsung, akıllı telefon satışları ile ilgili bilgi vermedi, ancak uzmanlar şirketin 2012’nin son çeyreğinde 63 milyon akıllı telefon sattığını tahmin ediyor.

Güçlü satışlar, Apple hisselerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde 12 oranında düşmesinin ardından gerçekleşti. Apple’ın son çeyrek satışları 55 milyar dolar ile rekor kırmış ancak iPhone 5 satışlarında hayal kırıklığı yaşanmıştı.

BBC’nin haberine göre, Apple’ın gelir artırımı oranının istikrarına dair piyasada şüphe oluşması üzerine şirketin geliri 50 milyar dolar oranında düşmüştü. Uzmanlar, firmanın kendi başarısının kurbanı olduğunu söylüyor. Daha öncesinde, Apple’ın Asyalı tedarikçilerinin hisselerinde de düşüş yaşanmıştı.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Galaxy Note9 Akıllı Kamera ile göz alıcı fotoğraflar çekiyor

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir