Akıllı ulaşım uygulaması Moovit 1500 şehirde

ABD’den Dayton, Ohio’nun eklenmesi, Moovit için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor ve tüm dünyada ulaşım için ihtiyacınız olan tek uygulama olduğunu kanıtlıyor

Dünyanın en popüler ulaşım uygulaması Moovit’in 1500’üncü şehrinin eklendiğini duyurması ile birlikte otobüs, metro, feribot, teleferik, tramvay, dolmuş ve diğer toplu taşıma araçları için tam 77 ülkede ihtiyaç duyduğunuz tek uygulama olduğunu kanıtladı. Şirket, sadece dört yıl beş ay içinde 1,500 şehre ulaştı. Bu şehirlerin toplam nüfusu yaklaşık 1,1 milyar, potansiyel toplu taşıma kullanıcılarının sayısı ise 550 milyon kişi.

Amerika’dan Dayton, Ohio şehri Moovit’e eklenen 1.500 şehir. Ağustos ayında Moovit’e eklenen dokuz şehirden biri. Ohio Eyaleti aynı zamanda Moovit’in 1.501 şehri Athens’a ev sahipliği yapıyor (2014 yılında Moovit’e eklenen orijinal Atina, Yunanistan ile karıştırılmamalıdır). Moovit için diğer yeni şehirler Avustralya, Brezilya, Bulgaristan, Şili, Çin, Fransa, Polonya, Portekiz, İspanya ve ABD’de bulunuyor. Moovit her 15 saatte bir yeni bir şehir ekliyor. Sırada Gopiapo, Şili var. Ardından Filibe, Bulgaristan; Volta Redonda, Brezilya ve Maryborough-Hervey Bay, Avustralya gelecek.

2016’da Google’ın en iyi yerel uygulaması seçilen Moovit, halka açık ulaşım verilerini derleyip tekrar sunan otobüs veya demiryolu şirketleri, belediyeler ya da bağımsız kuruluşlar tarafından yönetilen yüzlerce yerel ulaşım uygulamasından ayrışıyor. Moovit’in her yerde bulunması, ulaşım verilerini toplamadaki benzersizliğinden kaynaklanıyor. Hareket saatleri ve canlı bilgiler de dahil olmak üzere mevcut halka açık ulaşım verilerini 70 milyondan fazla kullanıcısından (crowdsourced) ve 180.000 kişilik güçlü yerel gönüllü topluluğundan alınan verilerle bir araya getirmesiyle şirket, dünyanın en büyük ulaşım veri havuzunu oluşturdu. Moovit, bu veriyi, yerel kullanıcıların toplu taşıma araçlarıyla şehrin her yerine en kolay ve en rahat şekilde ulaşması için en doğru yol tarifleri, hareket saatleri ve toplu taşıma duraklarının yerleri de dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamak için uygulamada kullanıyor. Ama Moovit bu verileri sadece kullanıcılarının günlük ulaşımını kolaylaştırmak için kullanmıyor aynı zamanda geleceğin ulaşım kurallarını yeniden yazan ve yöneten şehir planlamacılar, belediyeler ve geliştiriciler için bu verileri bazı değerli araçlara dönüştürdü.

Moovit Kurucu ortağı ve CEO’su Nir Erez “Dünya büyük bir ulaşım devriminin eşiğinde” diye belirtiyor. “Kentsel hareketlilik, akıllı şehirlerin daha donanımlı olup hızla artan nüfuslarıyla başa çıkmaları için çözüm olarak listenin başında geliyor. Moovit’in her gün eklenen yüz milyonlarca veriden oluşan derin veri havuzu ve şehirlerdeki ulaşım talebini açıkça temsil eden rakipsiz analitik araçları ile Moovit, kentsel hareketliliğin geleceğini hayata geçirmeye yardımcı olmak için ulaşım hizmetinde (Mobility as a Service – MaaS) benzersiz bir nitelik kazanıyor.”

Crowdsourcing: Moovit’in Rekabet Avantajı

Moovit, 2017 yılı içerisinde toplam 250 ilde hizmet vermeye başladı. Bunların 150’sinden fazlası, yalnızca Moovit’i toplu taşımanın Wikipedia’sı yapan 180.000 yerel gönüllüden oluşan “Mooviter” topluluğunun katkısıyla eklendi. Mooviterlar, yerel uygulamaların olmadığı veya yetersiz olduğu şehirlerinde ve ilçelerinde herkes için daha iyi ulaşım bilgisi sağlamak istiyorlar.

Mooviterlar Moovit’in özel yerel Editör platformunu kullanarak, topluluklarının ulaşım bilgilerini “haritalandırabiliyor”; durakları, güzergahları, saatleri ve Moovit uygulamasına ilişkin diğer bilgileri ekleyebiliyorlar. Bunu yapmak şehirdeki herkes için ulaşım deneyimini önemli ölçüde geliştiriyor ve aslında Mooviterları şehirlerindeki herkese yardım eden yerel kahramanlar yapıyor.

Mooviterlar tarafından “haritalandırılan” bazı şehirlerden örnekler:

Türkiye: Mayıs 2017’de, %90 görme engelli olan Fatih Aktaş, Moovit’i Balıkesir’e getirmek istedi. Toplu taşıma bilgilerini paylaşmaları için belediyeye başvurdu. Daha sonra Fatih, 20 arkadaşından otobüs hat güzergahlarını haritalandırmasına ve saatleri Moovit’e eklemesine yardım etmelerini istedi. Moovit Türkiye Yönetici Büşra Yürgün’ün de Fatih’in mapathon maratonuna katılmasıyla 1 hafta içinde 60 otobüs hattından oluşan şehrin tüm ulaşım bilgileri Moovit’e eklendi. Fatih ve arkadaşları şehrin bilgilerini güncellemeye devam ediyor ve Fatih, engellilere yardımcı olan yeni özellikler için Moovit’in erişilebilirlik test gruplarına katılmak istiyor.

Geçtiğimiz günlerde Balıkesir’e ek olarak Mooviter Topluluk Elçisi Cihangir Eker’in yardımlarıyla Türkiye’den 16. şehir olarak Mersin de uygulamaya eklendi.

ABD: Knoxville, Tennessee’de yaşayanların 2015 Mayıs ayına kadar yol tarifi alabilecekleri bir uygulamaları yoktu. Burada yaşayan Joseph Linzer, şehrin bütün otobüs duraklarını – 1243 durak- Moovit’te haritalandırdı. Joseph düzenli olarak şehrini güncellerken, Moovit’i daha önce herhangi bir toplu taşıma uygulamasında bulunmayan komşu şehir Clarksville’e de getirmeye yardımcı oldu.

Brezilya: Yaklaşık bir milyonluk bir nüfusa sahip olan Joao Pessoa, 2014 yılında Mooviter Topluluğu tarafından eklenen ilk şehir oldu. Yerel topluluk üyesi Vitor Rodrigo Dias iki aydan daha kısa bir sürede 3,249 otobüs durağını haritalandırdı. Vitor daha sonra Moovit’in ilk Mooviter Elçilerinden biri oldu ve Brezilya’daki haritalandırma projelerine öncülük etti.

Mooviter programı sayesinde, bekleme sırasında eklenecek 2000’den fazla şehir var ve her 15 saatte bir yeni bir şehir ekleniyor. Moovit CEO’su Nir Erez “Moovit’te 1.500 şehre ulaşmak sadece başlangıç. Moovit’in amacı, toplu taşıma bilgilerini, erişilebilirliği ve ulaşım deneyimini akıllı telefonu bulunan ve toplu taşıma araçlarını kullanan dünyadaki herkes için iyileştirmek ” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir