Alibaba’dan Bekârlar Günü’nde rekor satış

Çin’in sanal alışveriş sitesi Alibaba, ülkede her yıl 11 Kasım’da kutlanan ‘Bekârlar Günü’nün ilk saatinde yaklaşık 3,9 milyar dolarlık satış yaptı.

Dünyanın en büyük sanal alışveriş etkinliği olarak kabul edilen Bekârlar Günü’nde geçen yıl ilk saatte satışlar yaklaşık 2 milyar dolar olmuştu. Alibaba, ilk sekiz dakikada ise 1 milyar dolarlık satış yapıldığını duyurdu.

Alizila haber sitesine göre şirketin brüt satış hacmi 6,5 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, geçen yıl 9,3 milyar dolar olarak kaydedilen rakamın yarısından fazla. Bu da yeni bir rekor kırılabileceğine işaret ediyor.

Bekârlar Günü, ABD’de Şükran Günü’nden sonra kutlanan ‘Sanal Pazartesi’ ile rekabet ediyor. ComScore’un verilerine göre ABD’nin en büyük alışveriş etkinliği ‘Sanal Pazartesi’ olarak bilinen günde ise satışlar 1,35 milyar dolar oldu.

Bekarlar Günü, Çin’de 2009 yılında satışları güçlendirme amacıyla başlatılmıştı. Ama aslında kökü 1993 yılına kadar uzanıyor.

Nancing Üniversitesi’nden öğrenciler, Sevgililer Günü’ne farklı bir seçenek olarak bu günü bekârların da kendileri için alışveriş yapabilecekleri özel bir gün olarak seçmişlerdi.

O zamandan bu yana Çin’in hızla büyüyen e-ticaret pazarında Bekârlar Günü dev bir alışveriş gününe dönüştü.

Teslimat için 200 uçak

Şirket bu yıl, 40 binden fazla tüccarın ve 25 farklı ülkeden 30 bin markanın internet sitesi üzerinden satış yapacağını duyurdu.

Şirketin alışveriş uygulaması Taobao’yu günün ilk saatlerinde yaklaşık 130 milyon kullanıcı ziyaret etti.
Alibaba’nın genel müdürü Daniel Zhang, 24 saatlik alışveriş maratonunda tüketicileri her saat başı bir sürprizin beklediğini söyledi.

İnternet sitesi, günün ilk saatinde cep telefonundan da 27 milyondan fazla satış yapıldığını belirtti. Zhang yazılı açıklamasında, “Tüm dünya 11 Kasım’da Çin tüketiminin gücüne tanıklık etti” dedi.

Etkinliğin başında firma dört saat boyunca Çin televizyonlarının ünlü isimleri ve James Bond karakterini canlandıran aktör Daniel Craig’in katılımıyla bir eğlence düzenledi.

BBC’nin haberine göre, etkinliğe, aktör Kevin Spacey de House of Cards dizisindeki karakteri Frank Underwood kılığında katıldı. Spacey iki dakikalık video kaydında Çinli tüketicilere ‘Mutlu Bekârlar Günü’ dileğinde bulundu.

Alibaba, elektronik cihazlardan kozmetik ürünlerine çok çeşitli malların satıldığı bu günde yaklaşık 1,7 milyon kurye, 400 bin araç ve 200 uçakla teslimatın yapılmasını öngörüyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir