‘Almanya, topladığı bilgileri NSA’ye aktarıyor’

Alman Der Spiegel dergisi, Alman dış istihbarat teşkilatı BND’nin telekomünikasyon gözetimi sırasında toplanan bilgileri büyük miktarlarda ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) gönderdiğini ileri sürdü.

Dergi, federal istihbarat teşkilatının “özellikle, Alman askerlerin korunması ve gerekirse kaçırılan Almanya vatandaşlarının kurtarılması amacıyla sıcak bölgelerdeki durumun aydınlatılması konusunda” 50 yıldan fazladır NSA ile işbirliği yaptığını anlatan bir BND temsilcisinin sözlerine yer verdi.

Bavaria eyaletinin Bad Aibling kentindeki askeri üste iki istihbarat kurum arasında “10 yıldan fazla bir süre yürütülen ve 2002 anlaşmasına dayanan” yakın işbirliğinin bu görevlere hizmet ettiği belirtildi.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, BND temsilcisi, “NSA’in Almanya’da Alman vatandaşlarının kişisel bilgilerini topladığına kanıt yok.” dedi.

Eski CIA çalışanı Edward Snowden’in açıkladığı belgelere göre NSA, Bad Aibling üssünde özel bilgi toplama merkezi kurmuştu. Bu merkezin, elektronik kanallar üzerinden doğrudan NSA bilgi ağına bağlandığı belirtilmişti.

Der Spiegel, bu durumun NSA’in Almanya’daki faaliyetinin ve iki ülkenin istihbarat kurumları arasında bilgi paylamının yasal gerekçeleriyle ilgili yeni sorular doğurduğunu yazdı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir