Almanya sanal para Bitcoin’i resmen tanıdı

Piyasaların son dönemdeki gözdesi ‘Bitcoin’ yani dijital para, Almanya tarafından resmi olarak tanındı. Uzmanlar Bitcoin’in Euro’ya alternatif olarak düşünüldüğünü ifade ediyor.

Almanya Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bitcoin’lerin ülke genelinde vergi ödemek ya da ticari işlemlerde kullanılabileceği ifade edildi.

Bakanlığın açıklamasında sanal paranın bir elektronik para ya da döviz olarak kabul edilmediği sadece Almanya bankacılık kuralları dahilinde bir finansal enstrüman olarak görüldüğü de ifade edildi. Açıklamada, Bitcoin’in “farklı amaçlar için kullanılabilecek özel bir para” olduğunun altı çizildi.

CNBC-E’nin haberine göre, Bitcoin’lerin tanınması için en büyük desteği veren kişilerden biri olarak gösterilen Almanya Parlamentosu Finans Komitesi üyelerinden Frank Schaeffler, “Para üretiminde rekabet içinde olmalıyız. Paranın ulusal bir kimlik kazanmaması konusunda Friedrich August von Hayek’in görüşlerinin arkasındayım. Bitcoin’ler de bu anlamda atılan ilk adım” diye konuştu.

Friedrich August von Hayek, Almanya’da serbest piyasa ekonomisini sosyalizme karşı savunan tanınmış ekonomistlerden biri.

EURO’YA ALTERNATİF BİLE OLABİLİR

FOREX.com sitesinin Araştırma Direktörü Kathleen Brooks, CNBC’ye yaptığı açıklamada,  dünyanın en büyük ekonomilerinden Almanya’nın Bitcoin’lere resmi olarak tanımasının sanal paraya saygınlık kazandırdığını ifade etti.

Brooks, “Almanya’nın Bitcoin’leri tanıması çok ilginç bir gelişme. Bitcoin’ler para birliğinin dağılması durumunda Euro’ya alternatif olarak bile kullanılabilir” dedi.

Brooks, “Eğer Euro dağılırsa, Alman yetkililer Bitcoin’ler arayıcılığıyla vergi toplamaya devam edebilir. Bu da Almanya’nın ne kadar öngörülü hareket ettiğinin bir diğer örneği” dedi.

BITCOIN (SANAL PARA) NEDİR?

Bitcoin, internet üzerinden mal ve hizmetler için kullanılan bir ödeme şekli.  Henüz hiçbir merkez bankaları tarafından tanınmayan Bitcoin, farklı bir sisteme göre bilgisayarlar tarafından üretiliyor.

Şu anda bir Bitcoin’in değeri 119 dolar olarak kabul ediliyor. Bitcoin çılgınlığının arttığı dönemde spekülasyonların etkisiyle bir Bitcoin 200 dolar sınırına dayanmıştı.

Bitcoin’ler için ATM’ler kurulup, internet üzerinden bazı kişiler ürünlerini milyonlarca Bitcoin’e satışa çıkarmış ve alışverişler gerçekleşmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir