Alternatif telekom yusuf ata ariak telkoder

Alternatif telekom işletmecilerinden destek talebi

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Korona Virüsü salgını dolayısıyla ilerleyen dönemde telekomünikasyon sektöründe yaşanabilecek ekonomik sıkıntılara dikkat çekiyor.

TELKODER; Korona Virüsü nedeniyle önümüzdeki süreçte ekonomideki daralmaların sektörde sözleşme iptalleri ve sözleşme bedellerinin ödenmemesi gibi olumsuz durumları beraberinde getireceğini vurguluyor.

Bu olumsuz durumların başta alternatif işletmeciler olmak üzere sektörde faaliyet gösteren şirketleri ve çalışanları zorlayacağını aktarıyor. TELKODER ayrıca tüketicilerin de bu durumda zarar görebileceğinin altını çiziyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs salgınının uzun vadede ekonomik anlamda daralmalara neden olacağı öngörülüyor. Telekomünikasyon sektörü de bu daralmalardan etkilenecek kritik sektörler arasında yer alıyor.

Milyonlarca insanın evden çalışmaya başladığı, eğitimlerin online olarak yürütüldüğü bu özel dönemde sektörde yaşanacak en ufak bir ekonomik kriz ise eğitimden sağlık sektörüne kadar tüm ülkeyi etkileyebilir.

Evrensel Hizmet Fonu’nun kullanılması düşünülebilir

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, şunları söyledi:

“TELKODER olarak yaşanan bu olağandışı süreçten ötürü hem ülkemiz hem de dünya için büyük bir üzüntü ve endişe duyuyoruz. Bu olağanüstü dönemlerde tüm sektörlerde olduğu gibi telekomünikasyon sektörümüzde de özellikle alternatif işletmecilerimizin ve sektör çalışanlarımızın yaşayacağı ekonomik sıkıntılara karşı sektör paydaşlarının ve yetkili kurumların önlem alması elzem. Bu ekonomik sıkıntılar tüketicilerin de zara görmesine neden olabilir.

Bu noktada, telekomünikasyon sektörü diğer sektörlere göre avantajlı, çünkü söz konusu önlem ve adımların hayata geçirilmesi için devlet kaynaklarının yanı sıra, sektörde faaliyet gösteren işletmecilerin katkıları ile oluşturulan Evrensel Hizmet Fonu’nun kullanılması da düşünülebilir. Bu zor dönemde adeta bir bel kemiği görevi gören telekomünikasyon sektörümüzün ayakta tutulması kritik bir önem taşıyor.

Diğer türlü yaşanacak ekonomik kriz sektörün birkaç yıl geri gitmesine yol açabilir. Telekomünikasyon gibi lokomotif bir sektörde yaşanacak büyük çapta ekonomik kriz ise tüm ekonomimizi derinden sarsacaktır. TELKODER olarak yetkilileri bu çerçevede sorumluluk almaya davet ediyoruz.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir