Altimo, SPK’nın Turkcell kararını böyle yorumladı

Altimo, Turkcell’deki yönetim kuruluna ilişkin değişiklikleri Çukurova Grubu ile ilgili anlaşmazlığın çözümü öncesinde zorunlu ve geçici bir tedbir olarak gördüğünü açıkladı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Altimo Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından Turkcell’in (‘Şirket’) yönetim kuruluna üç üye atanmasını zorunlu ve geçici bir tedbir olarak görürken Şirketin %13.8 oranındaki hissesine ilişkin Altimo’nun Çukurova Grubu ile arasındaki anlaşmazlığın nihai olarak çözülmesiyle birlikte Turkcell hissedarlarıyla yapılacak yıllık olağan genel kurulun toplanacağını ve yönetim kurulunun Şirketin hissedar yapısını uygun biçimde yansıtacak biçimde şekilleneceğini beklemektedir.

SPK atamaları, Altimo’nun Şirket’ten bir süredir yerine getirmesini talep ettiği üzere, işlerin bütün hissedarların çıkarlarına yararına etkin biçimde yönetilmesi amacıyla Türk şirketler hukukunu ve yönetmeliklerinin uygulanmasını sağlamaktadır. Çukurova Grubu daha önce Turkcell yönetim kurulunun SPK yönetmeliklerinin gereklerine uyum sağlaması için yeniden biçimlendirilmesine ilişkin Altimo’nun çabalarını engellemiştir.

Londra’da yer alan Privy Council 30 Ocak 2012 tarihinde, Türkiye’nin en büyük GSM operatörü olan Turkcell’in daha önce Çukurova Grubuna ait olan %13.8 oranındaki hissesine, Çukurova Grubunun Privy Council tarafından kesin miktarı yakın zamanda belirlenmesi beklenen Alfa’ya olan borcunu bütünüyle ödemediği takdirde söz konusu hisselere Altimo tarafından haklı olarak el konulmuş olduğu kararına varmıştır.

Altimo başkan yardımcısı Evgeny Dumalkin konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Çukurova Grubunun Turkcell’in kurumsal yönetişimini sürekli biçimde engellemesi nedeniyle Şirketin Türkiye’deki yönetmeliklere uyabilmesi adına SPK’nın dışarıdan yönetim kurulu üyeleri atamak zorunda kalmış olmasını görmek hayal kırıklığı yaratmıştır. Çukurova ile yakın zamanda sona erecek olmasını ümit ettiğimiz anlaşmazlığımızın çözülmesiyle Şirketin genel kurul toplantısında kendi seçtiği yeni yönetim kurulu üyelerini atayabileceği günleri dört gözle bekliyoruz’’.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir