Amazon, beklentilerinin iki kat üzerinde kâr elde etti

Dünyanın en büyük online perakendecisi Amazon yılın ilk çeyreğinde 513 milyon dolar net kâr elde etti. Amazon böylece analist beklentilerinin iki kat üzerinde kâr elde etmiş oldu.

Amazon’un satışları ilk çeyrekte 22,7 milyar dolardan 29,1 milyar dolara yükseldi. Satışlarda artış oranı yüzde 28’i buldu. Kâr ve satışta beklentilerin aşılması Amazon hisselerinin yüzde 13 değer kazanmasını sağladı.

Bulut bilişim hizmetleri AWS kazandırdı

Amazon’un bulut bilişim hizmetleri Amazon Web Services (AWS) ilk çeyrekte 604 milyon dolar net kârla öne çıkan birimlerden oldu.

AWS’ten çok sayıda yeni internet şirketinin yanı sıra büyük şirketler de yararlanıyor. AWS’in net kârı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 3 kat artış gösterdi.

Amazon sürekli yeni ürün geliştiriyor

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Amazon Başkanı Jeff Bezos geçtiğimiz yıllarda yeni ürün ve iş sahası geliştirmeye ciddi kaynak ayırdı. Amazon tablet bilgisayar, e-kitap okuyucu ve akıllı hoparlör Echo’nun satışına ağırlık veriyor.

Bezos satış rakamları hakkında bilgi vermemekle birlikte tablet bilgisayarların satışının bir önceki yıla kıyasla ikiye katlandığını belirtiyor.

Akıllı hoparlör Amazon Echo kapış kapış

Bezos, aşırı talep nedeniyle akıllı hoparlör siparişlerini yetiştirmekte ise zorlandıklarını belirtiyor. Amazon, sesli kontrol edilebilen kablosuz hoparlörü Echo’yu geçen yıl piyasaya çıkarmıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir