Jeff Bezos - Source: Amazon Press Center

Jeff Bezos’tan iklim korumaya 10 milyar dolar

Amazon CEO’su Jeff Bezos küresel ısınma ile mücadele çabalarında bilim insanları, aktivistler ve sivil toplum örgütlerini desteklemek için 10 milyar dolar bağışlayacağını açıkladı.

Dünyanın en büyük internet satış sitesi Amazon şirketinin yönetim kurulu başkanı Jeff Bezos, kendi adına kurulacak bir iklim koruma fonuna 10 milyar dolar (yaklaşık 9,2 milyar euro) bağış yapacağını açıkladı.

Bezos, Instagram hesabından yaptığı duyuruda, Bezos Dünya Fonu adı verilen fon aracılığıyla küresel ısınma ile mücadele çabalarında bilim insanları, aktivistler ve sivil toplum örgütlerinin destekleneceğini açıkladı.

Serveti 130 milyar doları aştığı tahmin edilen milyarder işadamı Instagram’daki mesajında, “İklim değişimi gezegenimiz için en büyük tehdittir” ifadesini kullandı.

Amazon, çevre örgütleri tarafından iklim değişimini olumsuz yönde etkilemekle suçlanıyor. Şirketin dünya genelinde yılda on milyondan fazla ürün nakliyatı gerçekleştirdiğini belirten çevreciler, eleştirilerini sadece ürünlerin nakliyeleri sırasında oluşan çevre kirliliğiyle sınırlamıyor. Şirketin aynı zamanda devasa veri merkezleri nedeniyle büyük çaplı elekrik sarfiyatına yol açtığı da belirtiliyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Bezos geçtiğimiz Eylül ayında Amazon’un iklim korumada öncü bir rol oynamak için harekete geçtiğini açıklamış, bu bağlamda 2040 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşılacağını duyurmuştu.

Bezos, taahhüdünün bir parçası olarak, diğer bazı önlemlerin yanında, elektrikle çalışan minibüs tipi 100 bin taşıma aracı satın alınacağını ifade etmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir