Amazon’dan Apple TV’ye rakip geliyor

Amazon.com Apple’a rakip olacak TV kutusunu ABD’de piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Konu hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar Amazon’u rakiplere karşı yarışa sokacak olan TV kutusunun Roku’nun oynatıcısına benzer küçük bir cihaz olduğunu ve benzer şekilde uygulamaları çalıştıracak ve çeşitli kaynaklardan gelen içeriği nakledecek şekilde tasarlandı. TV kutusu aynı zamanda Amazon’un Prime üyelikle gelen ve Netflix ile rekabet etmekte olan mevcut video akış hizmetini de yayınlıyor olacak.

Wall Street Journal ve diğer medya kuruluşları, Nisan ayında video akışı sağlayacak bir cihaz üzerinde çalışıldığını yazmıştı. Televizyonlarından video izleyen tüketicilere ulaşmak için bugün başka donanım üreticilerine bağımlı olan Amazon bu cihazla, evlerin oturma odalarına direkt olarak ulaşmış olacak. Kendine ait bir cihaz üretmek, temeldeki online pazaryeri işini büyütmek isteyen Amazon için büyük önem taşıyor.

Amazon son haftalarda çeşitli medya uygulaması geliştiricileri ve kablolu televizyon şirketleriyle görüşmeler yaptı. Kaynaklar şirketin TV kutusu için ortaklık arayışı içinde olduğunu belirtti. Kaynaklar ayrıca Seattle merkezli perakende devinin görüştüğü şirketlerden bazılarına cihazla çalışabilecek uygulamaların gönderilmesi için son tarih olarak Ekim ortasını verdiğini söyledi. Amazon’dan bir sözcü konu hakkında yorum yapmadı.

Wall Street Journal’ın haberine göre, kaynaklar Amazon’un kod adı “Cinnamon” olan cihazın ne zaman piyasaya sürüleceği konusunda açıklamada bulunmadığını, ya da muhtemel fiyat konusunda görüşme yapmadığını belirtti. Amazon CEO’su Jeff Bezos, Kindle Fire tablet gibi cihazların üretim maliyetine yakın fiyatlardan satılarak, bu cihazlar üzerinden satılacak hizmetlerden kar sağlamayı planladıklarını söylemişti.

ABD’de Roku’nun TV kutuları 50 dolardan, Apple TV ise 99 dolardan satılıyor. Bu cihazlar Wi-Fi ya da Ethernet bağlantılarını kullanarak internete bağlanıp televizyondan video ya da müzik izlenebilmesini sağlıyor. Netflix ya da Pandora gibi video ya da müzik servislerine üye olmak içinse ekstra bir ücret ödemek gerekiyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir