Antarktika’ya GLONASS uydu desteği

Antarktika’da bulunan Novolazarevskaya isimli Rus araştırma istasyonunda, GLONASS uydu sisteminin yerleştirilmesi için inşaat çalışmaları başladı.

Bu yıl çalışmalar üç istasyonda yapılacak. Rusya Arktik ve Antarktik Araştırmalar Merkezi Başkanı Valeriy Lukin, TASS Haber Ajansı’na verdiği demeçte ‘Novolazarevskaya İstasyonunda inşaat çalışmaları yapılıyor, Progress ve Vostok istasyonlarında da yakın zamanda başlayacak’ dedi.

Rusya tarafından geliştirilen GLONASS, dünyanın GPS’den sonra ikinci işler hale gelmiş küresel uydu konumlandırma sistemi durumunda. 1976 yılında Sovyetler Birliği’nde başlayan GLONASS çalışmaları, uydu takımlarına çok sayıda taşıyıcı roketle eklemeler yapma yoluyla 1995 yılında tamamlanabildi.

Sputnik’in haberine göre, GLONASS, 2010 yılına kadar Rusya topraklarının tamamına ulaşmış ve 2011 yılı Ekim ayında, toplam 26 uydudan oluşan tüm yörünge takımları ile tam küresel kapsama alanında etkinleştirildi. GLONASS sistemi, 2,8 metre doğruluk sağlıyor. Bu yıl ise doğruluk oranının 1,4 metreye, 2020 yılına doğru ise 0.6 metreye çıkarılması planlanıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir