Apple 1 milyar dolarlık davayı kazandı

Apple, Kaliforniya’da rekabete aykırı davranışta bulunmak iddiasıyla yargılandığı davada, suçsuz bulundu.

Uzun süren dava Apple’ın iTunes yazılımının 2006 güncelleştirmesine odaklandı. Bu iTunes’dan satın alınan müziği sadece iPod’ların çalabileceği anlamına geliyordu.

Tüketiciler bunun ABD Antitröst Yasalarını ihlal ettiğini ileri sürdü ve 350 milyon dolar tazminat talebiyle dava açtı.

Davada 8 milyon iPod müşterisi ve 500 satıcı temsil edildi. Kaybetmesi halinde, ABD yasaları gereği, davanın Apple’a maliyeti 1 milyar dolara varabilirdi.

Tüketiciler ve elektronik perakendecilerini temsil eden avukatlar, 2006 ve 2009 yılları arasında Apple’ın alıcıları, rakip cihazlar yerine iPod’lar kullanmaya zorladığını savundu. Ancak, mahkeme jürisi Apple’ı suçsuz buldu.

BBC’nin haberine göre, Apple iTunes 7.0 yazılımına güncellemenin kullanıcı deneyimini geliştirdiğini, bu yüzden rekabet karşıtı yasaları ihlal etmediğini savundu. Bu yılın başlarında, Apple iPod üretimine son vereceğini açıklamıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir