Apple hisseleri iPhone 5 ile rekora koşuyor

Apple hisseleri yeni iPhone 5’in tanıtımının ardından 700 dolara yükseldi. Şirket yeni akıllı telefonu için tam iki milyon ön sipariş aldı. Apple, iPhone 5’lerin gelecek hafta satışa sunulacağını ancak yüksek talep nedeniyle sipariş veren müşterilerin bir kısmının telefonlarını Ekim ayına kadar alamayacaklarını söyledi.

Apple’ın daha uzun, daha hafif ve 4G teknolojisiyle çalışan yeni telefonu, geçen hafta San Francisco’da tanıtılmıştı. Tanıtım gününde Apple hisseleri 8,50 dolar değer kazanmış ve günü 699,78 dolardan kapatmıştı. Bu yılın başından beri şirketin hisselerinin değeri % 70 arttı.

Apple’dan Philip Schiller ”Müşterilerin tepkisi mükemmel” dedi. Şirket iPhone 4S’i piyasaya sürdüğünde ilk 24 saat içinde bir milyon sipariş almış, iPhone 4 ise, ilk gününde sadece 600 bin sipariş alabilmişti.

Telefon İngiltere’de 699 sterline satışa sunuldu. Apple’ın son kazanç raporlarına göre, firma satış gelirlerinin yarıdan fazlasını iPhone’dan sağlıyor.

Uzmanlar Apple’ın gelecek ayın sonuna kadar 10 milyon iPhone 5 satacağını tahmin ediyor. BBC’nin haberine göre yeni telefonun gelecek bir yılda 50 ila 60 milyon kişi tarafından satın alınması bekleniyor. Ancak Apple’ın önümüzdeki aylarda telefona olan talebe yetişemeyeceğinden ve siparişlerin gecikeceğinden endişe duyuluyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir