Apple, iki yeni iPhone ile iPad Pro’yu tanıttı

Apple, ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlediği lansmanda yeni modellerini tanıttı. Etkinlikte Apple CEO’su Tim Cook da hazır bulundu.

Apple’ın duyurduğu yeni ürünler arasında iki yeni iPhone, akıllı asistan Siri kullanan Apple TV ve büyük ekranlı iPad Pro dikkat çekiyor.

ipadpro

Dev ekranlı, kalemli tablet

iPhone tüketiciden ilgi görmeye devam ederken iPad satışları geriliyor. Apple, yeni ürünü iPad Pro ile tablet bilgisayar piyasasında atağa kalkıyor. Tim Cook, “iPad Pro’nun bir masaüstü bilgisayar kadar güçlü olduğunu” söyledi.

Dokunmatik ekrana sahip tabletin kullanımı için özel bir kalem üretilmiş. İlk tepkilerde, tablet ekranın büyüklüğü ve kalemin 99 doları bulan fiyatı eleştirildi.

iPhone6sPlus

iPhone ekranlarına yeni teknoloji

Apple gelirinin büyük kısmını iPhone’dan sağlıyor. Geride bıraktığımız çeyreğin 50 milyar dolarlık cirosunun üçte ikisi iPhone satışından sağlandı.

iPhone’un yeni modelleri 6S ve 6S Plus, “3D Touch” adı verilen yeni teknolojiyle geliyor. Yeni özellik, farklı basınç seviyelerini algılayabiliyor.

Yeni modeller ayrıca 12 megapiksel kameraya sahip. Piyasa araştırma kuruluşu Technalysis Research’ten Bob O’Donnell’a göre, “Apple kendisiyle rekabetinde giderek daha da zorlanıyor” görüşünü ile getiriyor.

Tim Cook, Apple Watch’un yeni modellerini de duyurdu. Apple, akıllı saatler konusunda moda evi Hermes ile işbirliğine gitmeyi planlıyor.

appletv

Apple’ın TV atağı

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, yenilenen Apple TV akıllı asistan Siri ile bütünleşiyor. Siri ile TV ana ekranında “O yönetmenin en yeni filmini getir” komutunu verdiğinizde Siri bulup getiriyor.

İzlediğiniz filmde bir sahne kaçırmanız halinde, “En son ne söyledi?” diye sesli komutla sormanız yetiyor. Siri sahneye otomatik olarak geçiş yapıyor.

Medyada bir süre önce yer alan iddialara göre Apple online video hizmeti alanında pazarın lideri Netflix’e rakip olmayı planlıyor. Buna göre, Apple yetkilileri geçen haftalarda Hollywood’un temsilcileriyle masaya oturdu.

Apple’ın online video hizmetini önümüzdeki yıl hizmete açmasının beklendiği, bu hedef doğrultusunda işe alınacak uzman arandığı belirtildi. Apple’ın dizilere mi yoksa film üretimine mi ağırlık vereceğinin henüz kesinlik kazanmadığı kaydedildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir