Apple’ın mobil işletim sistemi iOS7 yayınlandı

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS7 yayınlandı. Apple kullanıcıları mobil cihazlarına bu yeni işletim sistemini ücretsiz olarak yükleyebilir.

Şirketin açıklamasına göre, iOS7 sadece iPhone 4 ve iPad 2 ve iPod Touch ile bunlardan sonra üretilen cihazlar için geçerli olacak.

Apple CEO’su Steve Jobs öldükten sonra, veliahtı Apple baş tasarımcısı Jony Ive ve ekibi tarafından geliştirilen iOS7, Apple ürünlerini kullananlar için köklü bir değişiklik anlamına geliyor.

iOS7’de önceki işletim sistemine oranla simge ve tasarımda köklü değişiklik yapıldı. Yeni uygulama ikonlarıyla beraber menü renkleri seçilebilir hale geldi. Daha canlı renklere sahip bir tasarıma geçildi.

OTOMOBİL MODU

Yeni Otomobil Modu sayesinde otomobilde ya da motosiklette giderken sesli aramalar yapılabilecek, mesaj gönderebilecek ve iSiri sayesinde telefonunuzu arabanızla yönetebileceksiniz. Apple bunun için Mercedes, Kia, Ferrari, Hyundai ve Chevrolet markalarıyla işbirliği yaparak seyahat konforunu artıracak.

OTOMATİK GÜNCELLEME

Apple ürünlerinde mobil uygulamaların sık sık güncelleme yayınlamaları ve bunların her defasında kullanıcı tarafından güncellenmesi gerekmesine de şirket bir çözüm buldu. Bundan sonra uygulamalar otomatik olarak güncellenebilecek.

iTUNES RADYO

Apple’ın bir başka yeniliği de iOS 7’yle beraber gelen iTunes Radio uygulaması. Mac ve Apple TV ile entegre olarak çalışacağı öğretilen iTunes Radio, müzik keyfi için iyi bir seçenek olacak.

KONTROL MERKEZİ

Yeni Control Center uygulaması ise, temel ayarlamaların Ayarlar menüsüne girilmeden açılır bir panelle kontrol edilmesini sağlıyor. Dolayısıyla kullanıcıların işini kolaylaştırıyor.

BİLDİRİM MERKEZİ

Notifications Center, yenilenen iOS 7 işletim sistemiyle kullanıcılarına, daha pratik anlaşılır ve sade bir bildirim paneli sunuyor. iOS 7’de artık uygulama güncellemeleri gibi bildirimler yerine yalnızca gelen uyarılar gösterilecek.

KAMERA PERFORMANSI

Yenilenen işletim sistemindeki radikal değişiklikler arasında en dikkat çeken özelliklerden biri de, kamera performansı. Çekim özellikleri ve hızı açısından büyük bir değişiklik göstereceğinden bahsedilen iOS 7, kısa bir süre daha dijital kamera taşımaya gerek bırakmayacak gibi görünüyor. Uzun zamandır bir düzenleme yapılmayan hatta 4 sürümdür ellerin bile değmediği Fotoğraflar, Film Rulosu’ndan başlanarak büyük bir düzenleme ve yenilenme geçirdi. Artık fotoğrafları istediğiniz gibi gruplayabilir ve sıraya koyabileceksiniz.

AIRDROP

iOS 7 ile gelen AirDrop’la Apple kullanıcıları Bluetooth’u aratmayacak bir özelliğe kavuştu. AirDrop sayesinde fotoğraf, video, mesaj ya da rehber paylaşımları sorunsuzca yapılabilecek.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir