Apple mağazalarında ücretsiz kodlama dersi

Teknoloji devi Apple, bu hafta dünyadaki tüm mağazalarında kodlama dersleri veriyor. Apple’ın her yıl düzenlediği “Kod Saati” isimli proje çerçevesinde dünyadaki 468 mağazasında geçici dershaneler kurulacak.

Şirketin üst düzey yöneticilerinden Craig Federighi projeyle genç öğrenciler arasında “kıvılcım yaratmak” istediklerini söyledi. “Kod Saati” bilgisayar kodlama alanına giriş niteliğinde dersler veren uluslararası bir proje.

180 ülkede yürütülen proje teknoloji şirketleri ve ulusal hükümetler tarafından da destek görüyor. Projeyle geçen yıl 100 milyondan fazla kişiye ulaşılmış.

BBC’nin haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron, Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in yanı sıra, Google, Facebook ve Amazon gibi şirketlerin temsilcileri de projeye destek verenler arasında.

Minecraft bilgisayar oyunu da proje kapsamında özel bir seminer verecek. “Kod Saati”nde atölye çalışmaları, bilgisayar mühendislerinin vereceği konuşmalar gibi etkinlikler de var.

Federighi, Apple’ın küresel zincirinin eğitim ve öğrenim için daha fazla kullanılmasını istediğini söylüyor. Şirket yöneticisi, Apple’ın köklerinin eğitime dayandığını ve bilgisayar teknolojisinin de derslik kültürünün bir parçası olduğunu ekledi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir