Apple merakla beklenen yeni iPhone modellerini tanıttı

Yeni iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X uzun süren bir bekleyişin ardından nihayet tanıtıldı.

Apple’ın yeni merkez üssü olan Apple Park’ta bulunan Steve Jobs Tiyatro Salonu’nunda düzenlenilen tanıtım etkinliği kapsamında tanıtılan modellerin en önemli özellikleri arasında tuş kullanımı, çözünürlük, işlemci hızı, dayanıklılık, güvenlik, kamera ve dizayn bulunuyor.

5.5 inç büyüklüğünde bir ekrana ve yüzde 25 daha hızlı yeni Apple A11 işlemci setine ev sahipliği yapan iPhone 8, iOS 11 ile işletim sistemi ile gelen cihaz tuşlu geleneksel dizaynını korurken iPhone X’de artık tuş bulunmuyor.

Apple A11, grafik tarafında yüzde 30 daha fazla performans sunarken, A10’a göre neredeyse yüzde 50 daha az enerji tüketiyor.

4K çözünürlük desteği bulunan her iki telefondan X versiyonunda OLED ekran kullanılmış.

Tüm yeni modeller kablosuz olarak şarj edilebilecek. Suya ve toza karşı dayanıklılık özelliği bulunuyor.

Profesyonel düzeyde fotoğraf kalitesi ve fotoğraf derinliği de etkileyici özellikler arasında.

iPhone X’in ön kamerada arttırılmış gerçeklik sensörü mevcut ki bu büyük bir inovasyon olarak değerlendiriliyor.

Güvenlik için geliştirilen ‘Face ID’ yani yüz tanıma sistemi ise şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş güvenlik sistemi olarak tanıtıldı.

Ne var ki kullanımının pratikliği ve kolaylığı iddialı şekilde epey vurgulandıktan sonra gösterim esnasında ancak üçüncü denemede çalışması Apple için yüz kızartıcı anlardan biri oldu.

euronews’in haberine göre, başlangıç fiyatı 699 dolar olarak belirlenen iPhone 8 ve 799 dolar olarak belirlenen iPhone 8 Plus için ön siparişler 15 Eylül Cuma günü alınmaya başlanırken, teslimatlar 22 Eylül’de başlayacak.

iPhone 10 olarak da adlandırılan iPhone X için belirtilen başlangıç fiyatı ise 999 dolar oldu.

Apple, Steve Jobs’un sunduğu ilk akıllı telefon modelinin 10’uncu yıldönümünde günün anlamına ithafen yeni ürününü tanıttı. Etkinlikte ayrıca iPhone 8 ve diğer ürünler kullanıcılara sunuldu.

Apple’ın akıllı telefon piyasasında büyük devrim yaratan ilk iPhone’u kullanıcılarla buluşturmasından 10 sene sonra üç yeni model bugün kamuoyuna tanıtıldı.

Şirketin CEO’su Tim Cook, yaptığı sunumda 10’uncu yıldönümüne özel olarak iPhone 10 olarak okunan iPhone X modelinin özelliklerini sıraladı.

Eski iPhone’lardan farklı olarak tüm ön yüzeyinin ekrana dönüştürüldüğü akıllı telefonda, bugüne kadarki iPhone’larda ikonik hale gelen “ev” (home) tuşu bulunmuyor. Kullanıcılar, ekranı yukarı doğru kaydırarak ana mönüye dönebilecekler.

ABD’de 999 dolardan başlayarak satışa çıkması öngörülen iPhone X, 3 Kasım’dan itibaren raflarda yerini alacak. Telefon ayrıca mimiklerden hareketli emojiler üretmeye imkan sağlayacak ve kablosuz şarj özellikli olarak mevcut iPhone 7’lerden iki saat daha uzun süreli pil ömrüne sahip olacak.

iPhone X’de ekran kilidini açmak için parmak izi ya da şifre yerine yüz tanıma özelliği bulunuyor. Apple yetkilileri, rakip Android cihazlarda da bir benzeri olan özelliği ek sensörlerle daha da geliştirdiklerini kaydetti.

Bütün bu özelliklere ek olarak cihazın muadillerine göre daha yüksek çözünürlüklü olduğu ve OLED ismi verilen bir teknoloji ile ekranda daha zengin renkler gösterebildiği izleyicilerle paylaşıldı.

Etkinlikte ayrıca iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modelleri de tanıtıldı. Bir önceki model olan iPhone 7 ile büyük benzerlik taşıyan bu modellerin arka tarafında kablosuz şarj özelliği için malzeme olarak cam kullanıldı.

Şirket son 10 yılda bugüne kadar 1,2 milyardan fazla iPhone sattı, ancak Apple’ın satışları geçtiğimiz sene büyük düşüş gösterdi.

Telefonlara ek olarak tanıtımda yeni Apple Watch sunulurken, Apple TV’nin 4K görüntü özellikli yeni versiyonu da kullanıcılara takdim edildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, etkinlik aynı zamanda Apple’ın yeni açılan yerleşkesinde 2011 yılında hayatını kaybeden eski CEO Steve Jobs’a ithaf edilen oditoryum da düzenlendi.

Jobs’un, ölümünden önce tasarımında büyük rol oynadığı ve Apple Park olarak adlandırılan yeni yerleşkenin mimarisi iPhone’ların ev tuşunu andırıyor ve çevreye duyarlı birçok yeni teknolojiyi çalışma hayatının bir parçası haline getiriyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir