Apple, Microsoft ve Adobe parlamentoda ifade verecek

Teknoloji devleri Apple, Adobe ve Microsoft’un temsilcileri, fiyat politikaları konusunda başlatılan inceleme çerçevesinde Avustralya Parlamentosu’nda ifade verecek.

Temsilciler Meclisi, bu şirketlerin ürünlerini Avustralya’da dünyanın diğer bölgelerindekine kıyasla daha pahalı satıp satmadıklarını belirlemek için Temmuz’da inceleme başlatmıştı.

Tüketici dernekleri, sık sık Avustralyalıların bu ürünlere daha fazla para ödediğinden yakınıyor. Şirketler şimdiye kadar parlamento komisyonuna yazılı ifade vermişler ama parlamentoya temsilci göndermeyi reddetmişlerdi.

Parlamentonun kararı uyarınca şirket temcilcileri 22 Mart’ta inceleme komisyonuna ifade verecek. Ed Husic adlı parlamento üyesine göre bu şirketlerin ürünleri diğer ülkelerdekinden yüzde 60’a kadar daha pahalı.

Avustralya medyasına göre Husic, “Bilişim teknolojisinin yaygın kullanımı nedeniyle yazılım ve donanım için ödenen paranın önemli bir ticari ve ekonomik etkisi olabilir” dedi.

BBC’nin haberine göre Husic, önceliklerinin fiyatları aşağı çekmek ve “fiyat ayrımcılığını” sona vermek olduğunu belirterek, şirket temsilcilerinin yanıtlarını merakla beklediklerini söyledi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir