Apple, Samsung telefonların satışını durduramadı

ABD’de bir yargıç, patent haklarını ihlal eden Samsung akıllı telefonların satışının durdurulmasını isteyen Apple’ı reddetti. Ülkede patent hakları davası geçtiğimiz aylarda görülmüş ve bir jüri, bazı Samsung ürünlerinin Apple’ın haklarını ihlal ettiğine karar vermişti.

Ayrıca Samsung 1 milyar dolardan fazla tazminat ödemeye mahkum edilmişti ancak Güney Koreli şirket ödemeyi reddederek temyize gitti. Satışın durdurulması talebiyle açılan yeni davada ise yargıç, patent ihlalinin Apple’ın ABD’deki satışlarına sekte vurduğuna dair yeterli kanıt olmadığını belirtti.

Hakim Lucy Koh, “Burada söz konusu olan telefonlarda pek çok özellik var ve bunlardan yalnızca küçük bir kısmı Apple’ın patentli malı.” dedi. “Bazı özellikleri tekelinde tutmak Apple’ın yararına olsa da, bu, envai çeşit özelliğin yanı sıra özel birkaç fonksiyonu da barındıran ürünlerin piyasadan tamamen kaldırılması gerektiği anlamına gelmiyor.”

Apple, Ekim ayında da Samsung’un Galaxy Nexus telefonu ile Galaxy Tab 10.1 tablet bilgisayarının satışını yasaklama çabasında başarısız olmuştu. Geçen aysa Google’ın fahiş fiyatlı patentlerinden şikayetçi olduğu dava düştü.

Danışmanlık şirketi Frost & Sullivan’dan Manoj Menon “Apple, milyar dolarlık tazminat davasını kazanmasından doğan ivmeyi kaybetmiş görünüyor.” diyor. “Apple dünya çapında mahkemeleri patent haklarının ihlal edildiğine ikna etmekte giderek daha fazla zorlanacağa benziyor.”

BBC’nin haberine göre, Apple ve Samsung hızla büyüyen akıllı telefon piyasasının iki büyük oyuncusu; piyasadaki payları arttıkça aralarındaki hukuki mücadele de kızışıyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Citroën My Ami Buggy Türkiye fiyatı ve sipariş ayrıntıları

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir