Apple, Samsung’un 8 ürününe yasak istedi

Apple, Samsung ile sürdürdüğü patent mücadelesinde kazandığı hukuk zaferinin ardından Samsung’un ürettiği sekiz modele satış yasağı getirilmesi için başvuru yaptı. Modeller arasında Glaxy S II’nin dört versiyonu da var.

Apple ve Samsung, fikir hırsızlığı iddisıyla birçok ülkede mahkemelik. İki teknoloji devi arasındaki mücadelede ilk zafer Apple’ın oldu.  Apple, geçtiğimiz hafta, ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde telif haklarının Samsung tarafından ihlal edildiği gerekçesiyle açtığı davayı kazanmış, mahkeme Samsung’u Apple’a ait olan birçok patenti ihlal ettiği gerekçesiyle 1 milyar 50 bin dolar tazminat ödemeye mahkûm etmişti.

Apple, patent savaşını bir adım daha ileri taşımayı planlıyor. Teknoloji devi, Samsung’un ürettiği sekiz modele satış yasağı getirilmesi için başvuruda bulundu. Söz konusu modeller arasında Samsung’un sevilen mobil telefonu Glaxy S II’nin dört versiyonu da bulunuyor.

ABD’deki mahkeme 20’den fazla cihazın telif haklarını ihlal ettiği yönünde karar vermiş olsa da satış yasağı getirilmesi talep edilen modellerin büyük bir bölümü Samsung’un eski modelleri oluşturuyor. Bunun nedeni davanın 2011 başında açılmış olması.

Samsung daha önce satışı durdurulan tableti Galaxy Tab 10.1’in satış yasağının kaldırılması için başvuruda bulundu Apple’ın satışını durdurmak istediği diğer mobil cihazlarsa Galaxy S’in iki modeli, Droid Charge ve Galaxy Prevail.

Öte yandan Samsung da daha önce satışı durdurulan tableti Galaxy Tab 10.1’in satış yasağının kaldırılması için başvuruda bulundu. Deutsche Welle’nin haberine göre, Apple ve Samsung arasında fikir hırsızlığı ve telif haklarının ihlal edildiği iddiasıyla başlayan patent savaşı uzun süredir devam ediyor. İki firma arasında sadece ABD’de değil Avustralya, Almanya ve İngiltere’de de açılmış birçok dava var.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Minecraft'ta yapay zekâ deneyi başlıyor

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir