Apple’da ‘daha büyük pay’ kavgası

Apple’ın hissedarlarından biri, şirketin 137 milyar dolarlık nakit stokundan hissedarlarına daha büyük pay dağıtması talebiyle dava açtı. Apple’ın nakit stoku geçen Mart ayında 98 milyar dolardı.

Davayı açan Amerikalı hedge fon menajeri David Einhorn, CNBC televizyonuna yaptığı açıklamada, Apple’ın “depresyon dönemi” mantığıyla temkinli davrandığını ve nakit stoku yaptığını söyledi. Apple, hakkında açılan davayı “yanlış yönelim” olarak tanımladı.

Apple akıllı telefon ve tablet bilgisayar piyasasına hakim olmakla beraber, rekabetin kızışması ve hisselerinde düşüş sorunu ile karşı karşıya. Apple’ın bugünkü hisseleri Eylül’deki seviyesinin %35 altında seyrediyor.

Reuters ajansına yaptığı açıklamada hissedar Einhorn, Apple’ın üst düzey yönetimi ile görüşüp şirketin nakit stokundan hissedarlara daha fazla pay dağıtması talebinde bulunduğunu söyledi. Einhorn, şirketin mali sorumlusuna derdini anlatamayınca Apple’ın icra kurulu başkanı Tim Cook ile irtibata geçtiğini söyledi.

Einhorn’un önerilerinden biri de, zamana yayılan sabit kâr payı ödemesini içeren “tercihli” hisse senedi uygulaması. Tercihli senetler diğer senetlere oranla daha değerli. Fakat Apple, bu ay yapılacak hissedarlar toplantısında bu uygulamayı kaldırmayı planlıyor.

BBC’nin haberine göre aktivist olarak tanınan Einhorn 2011’de de Microsoft Corp’un icra kurulu başkanı Steve Ballmer’ı “geçmişe takılıp kalmak”la suçlayarak görevden alınmasını istemişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir