Apple’ın Samsung’a karşı girişimi sonuçsuz kaldı

Apple’ın, “tasarım haklarının Samsung tarafından ihlal edilmediği” yolundaki mahkeme kararını temyiz başvurusu reddedildi. Apple, Samsung’un Galaxy tablet bilgisayar tasarımının, kendi ürünü olan iPad’i andırdığı gerekçesiyle Londra’da dava açmış, ancak kazanamamıştı.

Davaya bakan yargıç, Temmuz ayında Samsung’un tablet bilgisayarları ile iPad’in fazla benzemediğini bildirmiş, buna gerekçe olarak da Galaxy’lerin ‘aşırı kullanım kolaylığı sağlayan iPad kadar havalı olmamasını’ göstermişti.

Temyiz başvurusu başarısızlığa uğrayan Apple, Samsung’un kendi haklarını ihlal etmediğine dair reklamlar yayımlamak zorunda kalabilecek.

Mahkeme, Apple firmasını internet sitesine orijinal mahkeme kararına erişim için bir link koymasını ve ayrıca Daily Mail, Financial Times gazeteleri ile T3 dergisinde, ‘Samsung’un Apple’ı taklit ettiği yolundaki yanlış izlenimi düzelten’ reklamlar vermesini istemişti.

İngiltere’deki temyiz mahkemesi, Apple ile Samsung arasında Alman mahkemelerinde süren benzeri bir tasarım hakları davasının tüketicilerin kafasını karıştıracağı gerekçesiyle, Apple’ın başvurusunu reddetti. Samsung firması, kararı memnunlukla karşıladı. Apple ise yorum yapmadı.

Apple şimdi İngiltere’deki davayı bir üst mahkemeye taşıyabilecek, ancak bunu yapmazsa karar AB çapında geçerli olacak. İki bilgisayar devi uzun süredir tablet bilgisayarların tasarımı nedeniyle mahkemelerde mücadele ediyor.

Apple, bazı yerlerde Samsung’a geçici satış yasağı koydurtmayı başarmasına rağmen, tablet bilgisayarlar konusunda daha önce Hollanda, Avustralya ve ABD’de rakibine karşı açtığı birçok davayı kaybetti. Ancak Apple’ın bazı diğer konularda Samsung’a karşı başarı kazandığı da oldu.

BBC’nin haberine göre, bunların en önemlisi, ABD’de bir mahkemenin Samsung’u iPhone’ların patent hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle, Apple’a 1,05 milyar dolar ödemeye mahkum etmesiydi. Ancak bu karar da Samsung tarafından temyize götürüldü.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir