ASELSAN İspanyol Indra ile anlaşma imzaladı

Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarından ASELSAN, İspanyol teknoloji şirketi Indra ile demiryolu alanında iş birliği yapılmasına yönelik iyi niyet anlaşması imzaladı.

ASELSAN ile Indra, Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Alt Yapı ve Lojistik Fuarı Eurasia Rail’da düzenlenen imza töreniyle yurt içi ve dünya pazarlarında iş birliği yapılması için iyi niyetlerini beyan etti.

Taraflar arasındaki anlaşma ile demiryolu alanında planlama, trafik yönetimi, sinyalizasyon ve kontrol sistemleri projelerinde iş birliği hedefleniyor.

İmza töreninde konuşan ASELSAN Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri (UGES) Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Suat Bengür, “Indra firmasıyla ASELSAN’ın yeni alanlarda ortak çalışması için bir başlangıç imzası bu, bir iyi niyet protokolü” dedi.

Bengür, ASELSAN’ın tecrübesini, artık biraz daha sivil alanlar olan enerji, ulaşım, otomasyon, güvenlik, sağlık gibi bir takım alanlarda kullanmak istediğini aktararak, “Bunlar bir ülkenin milli olması gereken önemli teknoloji alanları” diye konuştu.

ASELSAN’ın savunma elektroniğinde 40 yıllık tecrübesi bulunduğuna dikkati çeken Bengür, şunları kaydetti:

“ASELSAN tecrübesini şimdi artık daha başka alanlar olan, biraz daha sivil alanlar olan enerji, ulaşım, otomasyon, güvenlik, sağlık gibi bir takım alanlarda da kullanmak istiyor. Bunlar malumunuz bunlar bir ülkenin milli olması gereken önemli teknoloji alanları. Edindiğimiz tecrübeyi bu alanlarda kullanmak istiyoruz. Bu konuda tecrübeli firmalarla da iş birliği yapmak yol haritamızda var. Indra da şu anda ulaşım alanında iş birliği yapacağımız istisna bir firma. Beraber güzel projelere imza atacağımızı düşünüyoruz. Hem Türkiye’de hem uluslararası güzel projelerde çalışacağımızı düşünüyoruz.”

“ASELSAN Türkiye’de neyse Indra da İspanya’da aynı konumda”

Indra Türkiye, Orta Asya ve Asya- Pasifik Başkanı Luis Antonio Permuy ise ASELSAN ve Indra şirketleri arasında birçok benzerlik bulunduğunu ifade etti.

Şirketlerin piyasadaki rekabet gücünü artırmak için bu iş birliğine yöneldiğini anlatan Permuy, “ASELSAN Türkiye’de neyse Indra da İspanya’da aynı konumda. Hem askeri hem de sivil alanlarda faaliyette bulunuyoruz. Öncelikli amacımız yeni projeler geliştirmek. Öncelikle Türkiye’de projeler geliştirmek istiyoruz, ardından Avrasya ve Orta Doğu’ya projeler satmak istiyoruz” diye konuştu.

ASELSAN 50 farklı ülkedeki müşterilerine hizmet veriyor

ASELSAN hem personel sayısı hem yıllık cirosuyla Türkiye’nin lider yüksek teknoloji şirketleri arasında yer alıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı kuruluşu olan ASELSAN, yüksek teknoloji ve çoklu ürün tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Firma, güvenlik-savunma, mikroelektronik-aviyonik, haberleşme, radar-elektronik harp, ulaşım, enerji, trafik ve medikal sistem pazarları için, platform, sistem ve sensör tasarım, geliştirme ve üretim faaliyetlerini yürütüyor.

ASELSAN, 2 bin 500’ü Ar-Ge çalışanı olmak üzere 5 bin personeliyle yıllık 1,2 milyar dolar ciro gerçekleştirirken, 50 farklı ülkedeki müşterilerine hizmet veriyor.

ASELSAN’ın 5 farklı sektör başkanlığından biri olan UGES, Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri alanlarına odaklanan yapı olarak dikkati çekiyor.

Indra’nın 2015 geliri 2 milyar 850 milyon avro

Toplantıda verilen bilgilere göre, Indra, Savunma ve Güvenlik, Ulaşım ve Trafik, Enerji ve Sanayi, Telekomünikasyon ve Medya, Finansal Hizmetler ve Kamu Yönetimi ile Sağlık gibi alanlarda kapsamlı teknolojik çözümlerin geliştirilmesinde dünya lideri konumunda bulunuyor.

Geçen yıl rapor edilen geliri 2 milyar 850 milyon avro olan şirketin, 37 bin profesyonelden oluşan iş gücü ve 46 ülkede yerel ofise sahip. Çok uluslu şirketin 140’tan fazla ülkede gerçekleştirdiği projesi bulunuyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir