‘Assange, insansız hava aracıyla öldürülsün’

ABD’nin saygın haber dergisi Time’ın muhabiri Michael Grunwald’ın ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yazışmalarını yayınlayarak büyük yankı uyandıran Wikileaks’in kurucusu Julian Assange hakkında attığı bir tweet tartışma yarattı.

Grunwald, Twitter hesabında Assange için “İnsansız hava saldırısında öldürülmesini savunan bir makale yazmak için sabırsızlanıyorum” diye yazdı.

ABD’de, Yemen ve Pakistan gibi ülkelerde terör şüphelilerinin insansız hava saldırıları ile öldürülmesinin tartışıldığı bir ortamda Grunwald’ın sözleri büyük tepki topladı. Son günlerde ABD’nin internet ve telefonlar üzerindeki gözetimi de dahil pek çok sırrını gün ışığına çıkaran Edward Snowden’ın 15-20 bin arası belgesini yayınlayan Guardian gazetesinin yazarı Glenn Greenwald, Grunwald’a en sert tepki gösterenlerden birisi oldu.

Milliyet’in haberine göre, Greenwald, Twitter’dan yolladığı mesajda Grunwald’ın sildiği tweetini tekrar paylaştı. Gazetecilerin yanı sıra çok sayıda Twitter kullanıcısı Grunwald’ı eleştirdi. Grunwald gelen tepkiler üzerine attığı tweetini silmek zorunda kaldı ve özür diledi.

Assange, 19 Haziran’dan beri Ekvador elçiliğinde kendisi için ayrılan küçük bir odada kalıyor. İngiliz polisinin tutuklayıp ABD’ye teslim etmek istediği Assange diplomatik dokunulmazlığını kullanarak tutuklanamıyor. ABD, Ekvator’a Assange’ı teslim etmesi için baskı yapsa da Ekvator onu bırakmayacaklarını belirtiyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir